• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://twitter.com/tasarim_konagi

Her görüşe saygı duyabilecek kadar demokrat, "insanı yaşat ki devlet yaşasın" felsefesini şiar edinmiş, bozuk düzen karşıtı bir devletçiyim.

1- Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz ve nerelerde çalıştınız?

Türkiye genelinde büyük bir nüfusa sahip, aslen Trabzon Tonyalı olan, Kılıçaslan Ailesi’nin mensubuyum. Hayatım Bursa ve İstanbul arasında geçmektedir. Fatih Sultan Mehmet zamanında İstanbul’da kalyonculuk ile meşgul olan atalarım, Trabzon’a sürgün gitmişlerdir. Kısacası ata toprağımız İstanbul’dur. Asilliğimiz de ecdadımızdan bize kalmış olan onurlu bir mirastır. Ayrıca, İstanbul’a büyük bir aşk ile bağlı olmamın sebebi de ecdadımın bu topraklar üzerinde doğmasından olsa gerek.

İlkokulu Bursa’nın köklü okullarından Atatürk İlköğretim Okulu’nda, Lise tahsilimi Ali Osman Sönmez Endüstri Meslek Lisesi’nde, Üniversite tahsilimi ise Dumlupınar Üniversitesi’nde tamamlamış bulunmaktayım. Ayrıca şu an Anadolu Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü’nde tahsil hayatıma devam etmekteyim. Bir yandan da Okan Üniversitesi’nde Lojistik Yönetimi Bölümü üzerine Yüksek Lisans yapmaktayım.

Fikri yapımı ele alacak olur isek; cemaat ve tarikat öğretileri ile büyümüş; kendi düşüncem hariç tüm düşüncelere kapalı, fundamentalist bir İslamcı; lâkin Kur'an'dan habersiz bir Müslüman, aksiyoner ruhu gelişmiş, fakat fikri manada gelişememiş bir genç idim.

Dünü bir kenara bırakıp, bugünü ele alacak olur isek; tüm bu putlarını bir bir yıkmayı başarmış, ideolojiler, partiler, mezhepler, cemaatler ve tarikatlar üstünde bir bakış açısına sahip, her görüşe saygı duyabilecek kadar demokrat, "insanı yaşat ki devlet yaşasın" felsefesini şiar edinmiş, bozuk düzen karşıtı bir devletçi, ülkede yaşayan herkesi kimlik ayrımı yapmaksızın kucaklayabilecek kadar milli, hiçbir şekilde hiçbir puta müsamaha göstermeyecek kadar Kur'an Mümini, Kur'an'ın ata dini diye tabir etmiş olduğu şirk düzenine karşı başkaldırmış, bu kokuşmuş ve uyuşmuş düzene karşı mücadele etmeye ant içmiş, haksızlık, adaletsizlik ve cehalet karşısında isyan bayrağı açmış olan bir Peygamber'in ümmetinden olmak ile iftihar eden, anti emperyalist bir devrimciyim.

Burak Kılıçaslan

2- Yazma hikâyenizi anlatır mısınız? Ne zaman yazmaya başladınız?

Yazarlık serüvenime başlama sürecim, bir hayli ilginçtir. Üniversite okuduğumuz yıllarda, kırtasiye ve ciltleme işi ile meşgul olan; lâkin entelektüel düzeyde müthiş bir donanıma sahip, Şair ve Yazar Mestan Günel’i bir gün ziyarete gittiğim sırada bana; “bu kadar okuyorsun da peki ne yazıyorsun?” diye bir soru sordu. Tabii ki gelen bu soru karşısında şaşırmıştım. Cevaben, “yazarlar yazar, biz okuruz” gibisinden sözler sarf ettiğimi hatırlıyorum. Gelişen bu süreçte yazı yazmaya ve Mestan Günel’e yazdıklarımın tahlilini yapmaya götürdüm. Günde iki-üç kitap okuyup, bitirmemize rağmen, yaşımızın da daha genç olması hasebi ile şiir yazmaya başladım ve böylece yazarlık mesleği ile olan ilişkim, o günden itibaren başlamış oldu. Kısacası yazarlığa başlamamın baş mimarı, Türkiye’nin yitik hazinesi, Mestan Günel’dir. Bu röportaj vesilesi ile O büyük şahsiyete, buradan selâmlarımı ve saygılarımı gönderiyorum.

3- Yazmaya başlamadan önce ve şu an duygularınız arasında ne gibi farklar var?

Yazmaya başladıktan sonra, yaşamış olduğum her şeyden, bir yazı konusu çıkarabiliyorum. Herhangi bir şeye itiraz edilecekse veyahut da yapılan bir şey takdir edilecekse, hemen kalemimi devreye sokuyorum ve yapılması gerekeni yapıyorum.

Burak Kılıçaslan

4- Bugüne kadar hangi kitapları yayınladınız ve konusu neydi?

Bugüne kadar yayınlanmış olan altı adet eserim vardır. 2010 yılında, sırası ile “Son Tebessüm” ve “Hiç” adlı şiir kitaplarım yayınlandı. Akabinde 2011 yılında, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile ilgili araştırma-inceleme eserim olan, “Bir Lider’in Portresi-Devlet Bey” adlı kitabım yayınlandı.

Sonrasında Ortadoğu Gazetesi’nde ve Bursa Kent Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya başladım ve günlük politik yazılar kaleme aldım. Ayrıca, o dönemde büyük bir okuyucu kitlesine sahip olan, beş-altı adet internet gazeteciliğinde de aktif olarak günlük politik yazılar kaleme aldım.

Daha sonra 2013 yılında, hükümet partisinin uygulamış olduğu politikalara başkaldırmış olduğum fikri yazılardan oluşan, “Kur’an’sız İslam-Allah Harici Bir Din Üretmek (Vatan Seccadesinde Sehiv Secdesi)” adlı eserim yayınlandı.

Akabinde 2015 yılında, hükümet partisinin politikalarını hedef alan, “Abdestsiz Namaza Durmak” adlı eserim yayınlandı. Son olarak ise büyük mütefekkir Yaşar Nuri Öztürk’ün Hoca’nın ardından ulusal basında çıkan yazıların, belli röportajların ve hayatından kesitlerin olduğu eserim “Aydınlık Savaşçısı” yayınlandı.

5- Yazarken nelerden ilham alırsınız?

Vicdanım, ilham kaynağım olarak, ziyadesi ile yetmektedir.

6- Yazmak için önce neler yapmak lazım, okumadan yazan ve hemen kitap çıkarmak isteyen o kadar çok ki bu konuda ne diyeceksiniz?

Şahsımı yazarlık noktasında yetiştirmiş olan Mestan Günel’in kulağıma küpe olan bir sözü vardır, “bin okuyup, bir yazacaksın” diye. Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olanları, bugün sosyal medyada rahatlıkla görebiliyoruz. Bilgi, kolay lokma değildir ve kimsenin önüne altın tepside sunulmaz. “Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir” der, Balzac.

7- İyi yazmanın bir formülü var mı? Sizce nedir?

İçten gelen söz, en tesirli sözdür. Bundan dolayı da bir formüle gerek yoktur.

Burak Kılıçaslan

8- Çok satan mı çok okunan mı çok tanınan yazar mı daha verimlidir sizce?

Ne çok satan, ne çok okunan, ne de çok tanınan yazar verimlidir. Bugün sosyal medya, en önemli etki ajanıdır ve bu ajanı arkasında holdingler olan yayınevleri gayet iyi kullanmaktadırlar. Bizim kavgamız; hiçbir kurum ve kuruluşu arkamıza almadan, gelecek nesillere ışık tutmak adına, tarihe not düşme boyutundadır. Kavgamız da kaygımız da gelecek nesillere aydınlık yarınlar bırakabilmek adınadır.

9- Daha iyi yazmak için neler yapıyorsunuz?

Daha iyi yazmak için, kendi fikri yapıma zıt olan ne kadar fikri kitap var ise onları okuyup, empati yeteneğimi geliştiriyorum. Empati kuramayan hiçbir yazar, kendine, dolayısı ile topluma faydalı olamaz. Olsa olsa, savunmuş olduğu fikirlerin holiganı olur ve bu da ancak kendi mahallesinin bir kısmında karşılık bulur.

Burak Kılıçaslan Eserleri

10- Bugüne kadar hangi kurum veya kişi öncülüğünde katıldığınız kitap ile ilgili ortak projeler nelerdir ve konusu amacı nedir?

Herhangi bir ortak projede bulunmadım.

11- Kitap mı dergi mi daha etkili insanlara ulaşma açısından?

Tabii ki dergi daha etkili, insanlara ulaşma açısından. Kitap, daha derinlik isteyen bir konu. Kitap okumak için, uygun bir ruh hâli gerekmektedir, ama dergi okuma konusu böyle değil. Bugün kitap okumayan birçok kişi, dergi okuyabilmektedir. Dergiler içerisinde çeşitli konularda, çeşitli yazılar olduğundan dolayı, okura seçme imkânı da veriyor. Ayrıca, dergide stabil bir ilerleme gereği de olmuyor. Ruh hâlin neyi götürüyorsa, o yazıdan başlayabiliyorsun. Çeşitli edebiyatçılarla veya sanatçılarla yapılan bir röportaj dahi, derginin okura ulaşması açısından büyük bir avantaj, diye düşünüyorum.

Burak Kılıçaslan

12- Dergicilik hakkında neler düşünüyorsunuz? Mevcut dergileri yeterli görüyor musunuz?

Mevcut dergileri yeterli görmediğimizden dolayı, bugün 46’buçuk yayın hayatına atıldı. Dergicilik hakkındaki düşüncelerimizin meyvesi ise 46’buçuk’tadır.

13- Yepyeni bir dergiyi yayın hayatına kazandırdınız. Hayırlı olsun. Neden 46 buçuk. 46 buçuk dergisinden bahseder misiniz?

Çok teşekkür ederim. 46’buçuk olmasının sebebi, delilik mertebesinin dahi bir üst seviyesine çıkmış olduğumuzun, net bir fotoğrafıdır. Hayata normal bakmayanların dergisiyiz. Türkiye’nin tüm renkleri 46’buçuk’ta. Herhangi bir zümrenin dergisi değiliz. Herkesin ağzında olup, yaşantısında olmayan, adalet, vicdan ve fikri namus sahibiyiz. Dergimiz yazarlarından Cemil Uçar’ın da dediği gibi “İnsan aklını yüceltmek için, delirmek zorundadır.”

14- Rahmetli olmuş ya da yaşayan yazar ve şairlerden benimsediğiniz kimlerdir?

Biz bir arı misali her çiçekten öz alır, neticesinde balı meydana getiririz. Bundan dolayı da bu konuda şahıslar üzerine yoğunlaşmayı, doğru bulmuyorum. Lâkin ülkemizde yetişmiş çok değerli fikir işçileri vardır. Bu şahsiyetlerin her birinden ayrı ayrı faydalanmak, en doğrusudur diye düşünüyorum.

15- Yazar ve şair arkadaşlara söylemek istediğiniz bir çağrınız var mıdır?

Şahsım ile böyle bir röportaj gerçekleştirmiş olduğunuzdan dolayı, çok teşekkür ederim. Geleceğin özgür ve aydınlık Türkiye’sini inşa etmek için, çok okuyup, önce kendimizi, sonra yanımızdakileri, sonra ülkemizdekileri ve daha sonra ise bu ışıkla dünyanın karanlıkta kalmış olan tüm toplumlarını aydınlığa kavuşturmalıyız. Bu, karanlığa karşı yapılan bir savaştır ve bu savaşta en önemli silah, bilgidir.282 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Fikir Konağı
Ali Haydar Koyun
Ali Haydar Koyun: Sömürüye Dur Demek Elinizde…

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aynur Hazar
Başka Aşkın Çocukları

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Emre Timur
Emre Timur: Anomali

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Murat Şaşzade
Medresede Hediye

Mustafa Göktaş
Mustafa Göktaş: Bir adam, Bir gece, İki şişe.

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Semih Yunca
Semih Yunca: Hasret Kalırsın

Turan Yalçın
Erhan Gök İle Röportaj

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Ayşen Kurban
Eksiğim

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
İçimizi Boşaltıyorlar

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak