• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası

Yazmak benim için hayatın anlamı.

Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1970 Ankara doğumluyum. Ankara Gazi Lisesi Edebiyat bölümü mezununuyum. Evli ve üç çocuk annesiyim. Kayboluş ve Çıkış/Exıt romanlarının yazarıyım.

Yazmaya başlama hikâyenizi öğrenebilir miyiz?
Çok klişe gelebilir ama doğan her canlının yetenekleri ile dünyaya geldiğini düşünüyorum. Ben de bu yeteneğimin her zaman farkındaydım.
Ortaokul ve lise yıllarımda yazdığım kompozisyonlar hocalarımız tarafından çok beğenilir, ilgi görürdü. Eğer bir yeteneğe sahipseniz onu keşfetmeli ve bunun üzerinden yürümelisiniz. Bir gün kızım ile telefonda konuşuyorduk. Dedim ki yeni kitaplar almam gerekiyor. Elimdekileri okudum bitirdim. Kızım da "anneciğim yıllardır hep hayalini kuruyorsun ama hiç başlamadın. Neden yazmıyorsun? Kimse okumazsa biz okuruz hiç önemli değil" dedi.
Onu çok haklı buldum sonuçta denemeden ne kadar başarılı olacağımı göremeyecektim. Telefonu kapatır kapatmaz elime kağıdı kalemi alıp yazmaya başladım. Yazmaya başlamam yıllarımı aldı fakat geçen zamana üzülmektense, şimdiden sonra neler yapabileceğimi düşünmek daha doğru geliyor.

Kaç kitap yayınladınız konusu nedir?
İki kitap yayınladım. İlk kitabım KAYBOLUŞ'u 2020 yılında Tilki Kitap yayınevinden çıkarttım. İkinci kitabım ÇIKIŞ /EXIT'ı ise 2021 yılında Ankara Üniversitesi basımevinde matbaada kendim çıkarttım. Kayboluş'un konusu: Karakterlerimizin lise mezuniyet balosunda yaşadıkları bir terör saldırısından sonra hayat serüvenlerinde karşılaştıkları güçlüklere karşı vermiş oldukları mücadeleleri, aynı yolda yan yana yürüdükleri yol arkadaşlarıyla yaşamak zorunda kaldıkları yol ayrımlarını ve okuyucuları derinden sarsacak sımsıcak, bir o kadar da etkisi altında kalabileceklerini düşündüğüm duygu dolu bir aşk öyküsünü anlatan bir içeriğe sahip. Kayboluş'ta karakterlerimizin aralarında geçen diyalogları, gençlerimiz tarafından çok ilgi gördü. ÇIKIŞ/EXIT'ın konusu: Psikolojik şiddet dediğimiz şey elle tutulur gözle görülür bir şey değildir. Psikopatlar ya da narsistler yaşamımız içinde herhangi bir şekilde karşımıza çıkabilirler ve bu kişiler özellikle de yakınında, en yakınında olan kişilere iyileşmesi zor olan yaralar ve izler bırakırlar. ÇIKIŞ/EXIT kitabımda anlatılan hikaye, bir psikopatın ama bilinçli ama bilinçsiz, kimlerin hayatına nasıl derin izler bıraktığı ile alakalı. Psikopat biri nasıl düşünür, olayları kendine göre nasıl değerlendirir ve hastalıklı düşünce yapısıyla kişilere karşı nasıl davranışlar sergiler. ÇIKIŞ/EXIT insanı fazlasıyla etkileyen ve kendimizi sorgulamamızı sağlayan, aynı zamanda kişilerin bu tarz karaktere sahip kişilere karşı farkındalığımızı arttırmayı hedeflediğim bir eser.


Yazmak mı yayınlamak mı zor?
Yazmak benim için hiç zor değil. Kurgumu oluşturduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi ilerliyor. Yayınlamaya gelince, emeğinizin boşa gitmemesi için doğru bir yayıneviyle anlaşmalısınız. Yayınevleri kendileri kadar yazarın da hakkını savunmalılar. Elbette ki yeterli bir bütçeye sahip değilseniz, bu yüksek fiyatlarla kitabınızı çıkarmanız zor oluyor. Özellikle de gençlerimiz arasında çok büyük yetenekler olduğuna inanıyorum. Türk Edebiyatına yeni yazarlar kazandırılması açısından biraz daha makul fiyatlarla çalışmamız biz yazarları da rahatlatacaktır. Bu konuda yayınevlerinin desteğine ihtiyacımız olabiliyor. Gerçi onların da elinden fazlası gelmiyor. Her geçen gün kağıt fiyatlarına gelen zam onları da etkiliyor. Çalışanlarının durumları da söz konusu olunca günümüz ekonomisinde hepimiz zorlanabiliyoruz. Dilerim kimsenin hayalleri yarıda kalmaz.


Yazarken hangi kaynaklardan beslenirsiniz?
Daha çok okuduğum kitaplar, yaptığım gözlemler, iç dünyamda hissettiğim heyecanlar, konuştuğum ya da hayat hikayelerinden etkilendiğim insanlar ve yaşımın vermiş olduğu tecrübelerim benim için yeterli oluyor. Gittiğim yerlerde bana ilham veren detayları, dokuları not alarak kitabıma işliyorum.

Çok okuyor musunuz? Çok genç okumadan yazıyor piyasa kalitesiz kitaplarla dolu fikrine katılıyor musunuz?
Evet çok okuyorum. Kendimi bildim bileli elimin altında her zaman okuduğum bir kitabım olmuştur. Ben gizem gerilim ve polisiye kitaplarını seviyor ve daha çok bu konuları olan romanları tercih ediyorum. Kendi yazdığım romanlarda aynı şekilde ve olmazsa olmazım aşk. Konu ne olursa olsun aşk her kitabımda yer almalı. Piyasadaki kalitesiz kitaplara gelince, onları ayırt etmenin yayınevlerinin sorumluluğunda olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kalitesiz kitapların kendi yayınevlerinden çıkmasını istemezler. Bu nedenle editör ve diğer çalışanlarıyla gerekli incelemeleri yapmalılar. Başarılı olsun ya da olmasın, insanların bir şeyler üretme çabası çok güzel bence. Gerçekten de kitap yazmaya gönül veren bu kadar çok kişi olması sevindirici bir durum. Aslında ne kadar çok okursanız okuyucunun beklentilerini anlamanız da kolay oluyor. Kendinizi geliştirmeden eksiklerle yol alamazsınız. Kendinizden de kurgunuzdan emin olmadığınız sürece kitap çıkartmayın. Ve tabii ki yayınevleri de önlerine gelen her kitabı basmamalılar. En azından kendi prestijleri için eminim onlar da kaliteli kitap basımına dikkat ediyorlardır diye düşünüyorum.

Yazmak sizin için ne ifade ediyor?
Genellikle sözle ifade edemediğimiz duygularımızı yazıya dökmek daha kolay oluyor. Bizler toplum olarak söyleniyoruz fakat düşüncelerimizi söyleyemiyoruz. Hayatımız içinde yaşanan bazı gerçekleri görmezden gelemeyiz. Bu olayları içselleştirerek roman haline getirmek, yaşanan duyguları tam anlamıyla okuyucuya hissettirebilmek çok önemli. Kurguyu oluşturduktan sonra yazma aşamasına gelindiğinde, her bir karakterin ruhunu yaşıyorum diyebilirim. Ne düşünüyorlar, ne konuşuyorlar, nasıl davranıyorlar. Tıpkı bir tiyatro sahnesinde ya da sinema filminin içinde buluyorum kendimi. Ayrı ayrı rollerde oynuyorum. İnanılmaz keyif alıyorum yazarken. Olayları yazıya dökerken öylesine hızlı oluşuyor ki diziler, çoğu zaman ben bile nefes nefese kalıyorum. Yazmak benim için hayatın anlamı neredeyse.

İyi yazmanın formülü sizce nedir?
Gerçek duygularınızı, gerçek düşüncelerinizi ve samimiyetinizi öne çıkardığınız sürece okuyucu bunu alıyor ve sizi istediğiniz noktaya taşıyor. Kendiniz gibi olun ve yazdığınız her olayın analizini yaparak yorumunuzu doğrularıyla aktarın. Ben bu yola bir hayalle başladım. Olmak istediğim hep buydu ve tam da olmak istediğim yerdeyim. Aklımda birçok projelerim var ve hepsini sıraya koyarak kitaplaştırmak istiyorum. Yeni kitabımın çalışmaları devam ediyor. En kısa zamanda okuyucularımla buluşturmak niyetindeyim.

Okuma - yazma dışında nelerle meşgulsünüz? Resim, müzik vb.
Kendimize ait; koçluk, danışmanlık ve eğitim merkezimiz var. Zamanımın çoğu burada geçiyor. Vakit buldukça kitabımı yazıyorum. Ailemle ve torunlarımla vakit geçirmeyi seviyorum.

Okumak mı? Yazmak mı? Çizmek mi? Hangisi ağır basar?
Okumak çok güzel bir şey ama yazmanın keyfi bambaşka. Kendi kurgunuz, kendi hayal dünyanız, kendi düşünceleriniz ve kendi yorumlarınızla ortaya çıkardığınız bir eserin beğeni alması ve hayallerinizi elinizde tutmanız kadar insanı mutlu eden bir şey yok sanırım.

Daha iyi yazmak isteyenlere ne önerirsiniz?
Ne kadar çok kitap okursanız, okuyucunun beklentilerini daha iyi analiz edebilirsiniz. Güçlü bir hayal dünyanız, akıcı bir diliniz ve tabii ki yazar olmak gibi bir hayaliniz varsa, kimsenin sizi durdurmasına izin vermeyin. Mesleğiniz, eğitiminiz, statünüz ne olursa olsun, benliğinizde var olan yeteneği keşfederek bir an önce harekete geçin. Doğru olduğunu düşündüğünüz hiçbir şey için hayata ve hayallerinize geç kalmış değilsiniz. Kendinize ve gücünüze güvenin. Çünkü mucize sizsiniz.

Röportajınız için teşekkür ediyorum.

Sebahat Akdemir48 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Egoizm

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 3

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
Sabır Denizinin Akıntılı Suyu

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet