• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Pakize Şeyma Kandemir
seymakandemir06@gmail.com
Umut Adına Martı Olmak Kitabının Değerlendirilmesi
01/09/2020
Ahmet Bilgehan Arıkan'ın büyük emekleri ve 52 yazar arkadaşın, kalplere aydınlık bir yol ve iyi bir amaç olsun diye canla başla hazırladığı bu değerli eseri; 3 farklı yönden ele almak isterim.
 
Birinci Değerlendirme
"İnsan, denizin olmadığı yerde Umut adına Martı olmalı", sözüyle birçok hayatı bir cümlede özdeşleştirmiş Nazım Hikmet beyefendiye şükranlarımı sunuyor ve saygıyla anıyorum. Bu özdeyişin Ömer Faruk Morkoç ve nicelerinin hayatını güzelleştirmesi en büyük dileğimdir. Öncelikle Derd-i Maişet dediğimiz geçim sıkıntısı içinde elinden geleni çabalayanları ele almamız gerekir. Yaşadığımız bu zorlu dönemlerde Maddi - Manevi geçim sıkıntısı çekmekte olan kişi sayısı aramızda maalesef yok gibi bir şey. Kimisi; ailesini maddi yönden geçindiremez.
 
Kimisi; sağlığıyla ilgili zorlu dönemlerden geçerken maddi-manevi yönden yara alır. Kimisi de; her bir hal içinde kaybolur gider. Böyle durumlarda bizlere düşen; el ele vererek, birlik olup nice sıkıntı çeken hayatları, çıktıkları yokuşlardan yürüyebilmesi kolay düzlüklere getirip hep beraber yürüyebilmek olmalıdır.
 
"Umut Adına Martı olmak"; tam da bunu anlatıyor. Haluk Levent gibi birçok hayırsever ve nihayetinde bu amaç doğrultusunda başta; Ahmet Bilgehan Arıkan'ı ve 52 Melek yazarımızı tebrik ediyor ve yollarının daim olmasını en canı gönülden diliyorum.
 
İkinci Değerlendirme
Kitap İçeriğindeki Yazıların Teknik Özellikleri:
Konu olarak umut ve inanışın simgelendiği tek bir anlatım, tek bir tür olmaksızın; deneme, masal, kısa günlük, şiirsel hikâye, öykü ve roman oluşturacak temel içerik barındıran birbirinden farklı tarzda yazılmış yazılar mevcut. Her bir yazara ait bölümde; yazara ait açıklamalar yapılan, akıcılığını kaybetmeden farklı düşüncelere sürüklenerek okuduğum bir kitaptı.
 
Üçüncü Değerlendirme
Kitabın Bir Okuyucu Olarak Bana Hissettirdiği Duygu:
Kitap oluşturulurken bu farklılık fark edildi mi bilmiyorum? Fakat birlik ve beraberliğin simgesi bu eserde, farklılıkların büyük farkındalıklar oluşturarak beni aydınlattığını hissettim. Kim olduğun önemli değil? Ne düşündüğünün de? Yeter ki gel beraber olalım. Denizin yani Umudun olmadığı yerde birileri için, dolayısıyla kendimiz için Umut Adına Martı Olalım.
 
O Martı bembeyaz tüylerinin ihtişamıyla, gagasında yeşil bir zeytin dalı ile yola çıktı. Uçsuz bucaksız çöllerden, kurumuş otların bittiği kurak topraklardan, dizlerinin üzerine çökmüş; ellerini çaresizlikten ovuşturarak sıkmak da olanlara görünerek uçtu. Martıyı görenler umutlandılar ve bir yerlerde Deniz var dediler.
 
Martı ise kendisine umutla bakan bu güzel İnsanları mutlu etmek için; o Denizi bulabilmek adına neredeyse bütün Dünyayı mola vermeden uçtu. Nihayetinde denizi buldu. Bütün yerlere su kanalları açıldı. Kurak çöllerde ağaçlar bitti.
 
Kurumuş otlar canlandı. Derd-i Maişet'ten biçare duran insanlar ayağa kalktılar.
 
Bütün insanlık umuda doğru kollarını açtılar. Çünkü; herkes, bir gün o sandalda bir olacaklarını biliyorlardı. Bütün insanlığı bir araya getiren Martı, gagasındaki yeşil zeytin dalı ile birlikte kanatlarını çırparak tekrar havalandı. Yeni doğmuşcasına ayağa kalkan insan, kolunu havaya kaldırarak Martıya Nida etti! "Umudumuz güzel Martı nereye gidiyorsun. Yeni Denizler mi bulacaksın?"
 
Martı, önce kendi etrafında dönüverdi. İnsan'a umut dolu huzurlu bir bakış attı. Gagasını hafif araladı. Eli havada seslenen adamın avucunun içine birden, zeytin dalı düşüverdi. Adam zeytin dalını gözyaşları içinde göğsüne bastırırken; Martı yine ağzında bir Zeytin dalıyla yeni diyarlara yol almıştı.
 
Not: Bu eseri oluşturan değerli yazar arkadaşların yazılarını ayrı ayrı değerlendirmek istiyordum lakin matematiksel bir hesaplamayla bir kitaba dönüşeceğini düşünerek özet halinde bu yazıyı yazdım. Şahsıma verdiği duygu'dan ötürü kendilerine müteşekkirim.
 
Bu yazıyı ayrıca yürekten sevdiğim, gönlü büyük Hatice GÖNÜL hanımefendi ve değerli ailesine ithaf ediyorum. 
 
Sevgiyle, umutla, huzurla, sağlıcakla ve bir gün bir arada olacağımızın bilincinde kalın efendim.
Yazar: Pakize Şeyma KANDEMİR 


174 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ayna - 17/07/2020
Rasyonel aklın kavrayamadığı şeyleri kalpteki akıl kavrar