• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
İbrahim Ethem Gören
Medine-i Münevvere’de 14 asır öncesine yolculuk
07/11/2014

Mescid-i Nebevi Genel Yönetim Binası’nda düzenlenen 
“Muhammed Aleyhisselâm” Sergisi Medine-i Münevvere ziyaretçilerinin ve halkının yoğun ilgisini çekiyor.

Suudi Arabistan Kamu Bakanlığı’nca yönetilen Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’depek çok yeni uygulama hacıların/umrecilerin hizmetine sunuldu.

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ziyaretçilerinin evvel emirde dikkatini çeken yeniliklerden ilki, Cuma hutbelerinin FM radyo bandı üzerinden Urduca, Malayca, Fransızca ve İngilizce olarak simultane tercüme edilmesi. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi içerisinde dikkat çeken diğer yeni bir uygulama ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma müsabakaları. Medine-i Münevve’deki iletişim açılımlarından biri de sergiler… Mescid-i Nebevi müştemilatında iki daimi sergi yer alıyor. Bunlar, Muhammed Aleyhisselamve Esma-i Hüsna sergileri. Ayrıca, Medine-i Münevvere tren garında da Dünden Bugüne Osmanlı Eserleri sergisi mevcut…

İmkân dâhilinde önümüzdeki haftalarda Medine-i Tahire’deki Dünden Bugüne Osmanlı Eserleri ve Esma-i Hüsna serlevhalı kültür sanat etkinliklerine dair izlenimlerimizi aktarma niyetindeyiz. Bu hafta yazımızın öznesinde Muhammed Aleyhisselam sergisi var.

Medine-i Münevvere İslâm Kültür Başkenti 2013 etkinlikleri kapsamında açılan ve sonrasında kalıcı bir etkinlik hüviyeti kazanan sergi, Cuma günleri hariç 09.00-12.00; 17.00-21.00 saatleri arasında Mescid-i Nebevi müştemilatında Peygamber âşıklarının ziyaretine açık tutuluyor.

Mescid-i Nebevi bahçesinde düzenlenmekte olan sergi hemen her vakit yüzlerce misafiri ağırlıyor. Sergiyi gezenler Medine-i Münevvere’nin 14 asır öncesine yolculuğa çıkıyor…

Günün belli saatlerinde TürkçeFarsça ve Malayca bilen rehberler eşliğinde gruplara topluca gezdirilen sergide Efendimiz’in (sav) nesebinden Ezvac-ı Tarihat ve çocuklarına; Hicret güzergahından gazvelere;Esbab-ı Suffa’dan Aşere-i Mübeşşere’ye ve kadim Medine’ye ait pek çok husus/malumat ince bir görsellikle ziyaretçilerin irfanına arz ediliyor.

Etkinlikte Hicret’in birinci ve yedinci asrında Mescid-i Nebevi’nin maketleri en çok ilgi çekiyor. Efendimizin (sav) hane-i saadetlerinin takdiren ve takdiben tasviri de ziyaretçilere duygulu anlar yaşatıyor. Asr-ı Saadet’in fiziki imkânları göz önünde bulundurularak hadis-i şeriflerden, mürevvih kayıtlarından ve sahabe rivayetlerinden yola çıkılarak hazırlanan Takdir-i Tasvir-i Beyt-i Rasulullah’ta evvel emirde sadelik dikkat çekiyor. Efendimiz’in (sav) dünyaya ve içindekilere ne kadar değer verdiğinin bir nişanesi olan Beyt-i Rasulullah, ziyaretçileri derin bir tefekküre davet ediyor.

Sergide üzerinde epeyce emek bulunan eserlerden biri de 14 asır öncesinin Medine-i Münevvere maketi… Rehberler, Medine-i Kadime’yi muhataplarına yarım saat boyunca tafsilatlı olarak anlatıyor, ziyaretçilerin sorularını cevaplıyor. Sergide Yesrib’in Medine İslam Devleti’ne dönüşmesine imkân tanıyan sosyal olaylarla, savaşların/gazvelerin vuku şekilleriyle birlikte Ensar, Muhacirin ve Ensarkabileleri için de geniş bir yer/bölüm ayrılmış.

Efendimizin (sav), İbrahim Aleyhisselam’a uzanan pak nesli ile Ezvac-ı Tahirat, Efendimizin evlatları, doğum ve vefat tarihleriyle birlikte detaylı bir şekilde hazırlanan devasa grafik panolarda peygamber âşıklarının dikkatini celb ediyor.

Sevgili Peygamberimizin (sav) M. 622’ye tarihlenen Hicretinde kat ettiği güzergah ile bugünkü Mekke-i Medine karoyolu mukayeseli olarak dev görsel panolarla ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Mescid-i Nebevi Genel Yönetim Binası’nda düzenlenen “Muhammed Aleyhisselâm” Sergisi Medine-i Münevvere ziyaretçilerinin ve halkının yoğun ilgisini çekiyor.
995 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Burak bekleniyor! - 15/05/2015
Burak, Hakk Teâlâ’nın buyruğuyla “Kulu Muhammed'i geceleyin, Mescid-i Haram'dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya…” götürdü.
Kapalı Çarşı - 03/04/2015
Şiiri, mısralar arasına yüklenen hikmeti, şairi ve bahusus Üstad Sezai Karakoç’u çok severim… Çok sever, eserlerini yana yana, dönene okur dururum, durur okurum… Ondaki aşkın manayı keşfetmeye çalışırım…
Yücelerden Kafile - 27/02/2015
Kitabı heyecanla okumaya başladığınızda kendilerinden bahsedilen evliyalarla konuşup elinizi uzatsanız dokunacak gibi oluyorsunuz.
Çini Ustası - 13/02/2015
Bir gümüş yüzük, üzerindeki turkuvaz taşta Lafza-i Celâl yazılı… İnce, zevkli bir eser… Gönlünde sanat ve estetik güzelliklere açık kapılar bulunan sanatkârın, mezkûr yüzükteki taşı temaşa etmesiyle çini ile ünsiyeti başlamış…
Asker elbisesi düşmanda korku uyandırmalı - 24/01/2015
Türk devletleri askeri kıyafetleri konusunda çalışmalar yapan, Talimhane Okçuluk Kulübü Başkanı Av. Adnan Mehel ile tarihi Türk devletlerinin askeri kıyafetleri üzerine hasbıhal ederek, ecdadımızın savaş kıyafetlerini irdeledik..
Masalsız Çocuklar - 12/01/2015
Size masal mı anlatayım çocuklar! Hiç duymadığınız, aşinası olmadığınız masallardan mı söz edeyim size, yoksa kulaklarınıza ninni mi fısıldayayım!
Hangi Yılbaşı! - 30/12/2014
Okuyucularımız yılbaşı adetini, tüketim çılgınlığını, pagan kültürünü, Aziz Nicholas’ı, çevre tahribatını değerlendirdi...
Savaş Çevik’ten “Denge” - 26/12/2014
“Güzel yazı, hocanın öğretişinde gizlidir. Güzelleşmesi çok yazmakla; güzelliğini devam ettirebilmek İslâm dinine bağlılıkla mümkündür.” Hz. Ali
Anadolu'da Sanat Zamanı - 20/12/2014
İstanbul’da olduğu gibi tüm Anadolu kentlerinde de geleneksel sanatlarımız mahir üstadların marifetiyle yeni eserler ve isimlerle taçlanıyor.
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ne Söylediğin Değil, Nasıl Söylediğin Önemlidir

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Ali Haydar Koyun
Konu engelliler olunca, üç maymunu oynamaya devam!

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurittin Günay
Gülden

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Karınca Fabrikası

Zehra Gaylan
"Her bir Yara'dan Haberdardır YARADAN..."

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Ayşen Kurban
Eksiğim

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet