• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
İbrahim Ethem Gören
Savaş Çevik’ten “Denge”
26/12/2014

Geleneksel İslam-Türk sanatlarının üzerine oturduğu zeminin gelişmesi, toplumun ekonomik refahının artması, sanata dair algı seviyesinin yükselmesi ve dolayısıyla üretilen eserlerin/sanatkârların marifetlerinin ilgi görmesine müsavi olarak sergi sayılarında da belirgin bir artış gözleniyor.

Öz sanatlarımızın ustaları hemen her ay birkaç sergide “Kef”in sereniyle,“vav”ın başıyla, “he”nin gözüyle, sazyoluyla, hatayi ile, münhani ile, rokokoile gönlünde estetik güzelliklere açık kapılar bulunanlara "merhaba" diyor.

Geçtiğimiz hafta merhaba avazı, önce Zeytinburnu Kültür Merkezi’nden hemen ardından da Dolmabahçe Sergi Salonu’ndan geldi…

Dolmabahçe’de 23 Erzurumlu sanatkârın bir araya gelerek hazırladıkları "" isimli Esma-i Hüsna sergisini ziyaret ederek konuyla ilgili düşüncelerimizi “Dadaşlar İstanbul’da “Hû dedi serlevhasıyla Dünya Bülteni’nde okuyucularımızın irfanına arz ettik.

Zeytinburnu’ndaki sergide ise Savaş Çevik Üstad'ın ketebesi vardı. Denge ismiyle müsemma hat sanatı etkinliğini geçtiğimiz pazar günü Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Süleyman Berk Hocamızla birlikte temaşa ettik.

Hattat Savaş Çevik Osmanlı bakiyesi hat sanatı hocalarına yetişerek kendilerinden tefeyyüz etmiş bir sanatkâr, üstad... Savaş Bey, hat ve musiki dehası, cennetmekân Kemal Batanay‘dan rik’a ve talik; Hamid Aytaç merhumdan da sülüs ve nesih yazı nevilerinin inceliklerini; Emin Barın Hoca’dan da kaligrafi ilmini öğrenmiş ve böylelikle yazı tasarımı alanında uzmanlık kazanmış.

Eskiler, hat sanatını tarif ederken “Cismani aletlerle icra edilen ruhani mühendislik"  kavramını kullanarak hadisenin ruh ve mana tarafına dikkatleri çekmişler…

Hat ilminin maddi yönünden çok uhrevi yönüne atıfta bulunmuşlar… Doç. Dr. Çevik de ustalarından hat sanatının inceliklerini kavrarken hüsn-i hattın kemal sıfatlarını da tevarüs etmiş. Meselenin özü zaten burada; Hz. Ali’nin aşağıda naklettiğimiz sözünde mecmûdur.

“Güzel yazı, hocanın öğretişinde gizlidir. Güzelleşmesi çok yazmakla; güzelliğini devam ettirebilmek İslâm dinine bağlılıkla mümkündür.”

Savaş Bey, kendisiyle yaptığımız bir hasbıhalde bu konuya şu cümlelerle değinmişti: “…Tüm geleneksel sanatlarda olduğu gibi hat sanatında da talebe, hem yazı noktasından hem de ahlâk ve rûhî olgunluk bakımından hocası tarafından uzun yıllar eğitilir. Talebe, hocasının gözetiminde hem yazı kıvamı hem de kişilik olarak belirli bir seviyeye gelince hocası tarafından kendisine icazetname verilir… İcazet alan hattat çok çalışarak, hocasının yolundan giderek, ahlakını güzel tutarak, yazıları herkes tarafından takdir olunarak belirli bir mevkie gelir.”

İSMEK Hat Zümre Başkanlığı görevini deruhte eden Çevik bir yandan mezkûr kurumda ve atölyesinde  “Rakım Mesleği”nin inceliklerini yeni kuşaklara öğretirken diğer bir yandan da açtığı sergilerle hat sanatına dair tetebbuatını sanatseverlerin irfanına arz ediyor.

Denge de bu minval üzere 17 Aralık Çarşamba günü Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde açılan müstesna bir sergi olarak yakın dönem hat sanatı tarihindeki yerini aldı.

Mehmet Lütfi Şen’in küratörlüğünde hat sanatı sevdalılarının ziyaretine açılan sergide Savaş Hoca’nın 41 yıllık sanat birikimini gözlemlemek mümkün.

Sülüs, celi sülüs, sülüs-nesih, nesih, talik, divani, celi divani,müselsel, reyhani, makili, makili ve Latin yazısı, divani ve Latin kaligrafisi, makili dijital çalışmalar, icaze, tuğra, müsenna  ve muhakkak reyhani Denge’deki eserlerin yazı nevilerini oluşturuyor.

Arz üzerinde isimlerini zikrettiğimiz yazı çeşitlerinin tümüne birden ketebe koyabilecek hattatların sayısı bir elin parmaklarının adediyle sınırlı… “…Hat sanatı İstanbul’da yazıldı” kanaati durduk yerde dillendirilmemiş.

Ters müsenna denemeleri,  kufi serbest harf kompozisyonları, çarkı felek vavları, vav denizleri, he kompozisyonları, ayın döngüleri ve lam-elif kurguları, sanatkârın, klasik hatta kazandığı birikimlerle geleneğe ek tarzında kamış kaleminden neşet ettirdiği yeni arayışlar olarak iki haftalık hilâl parlaklığında ziyaretçilerin çehresini aydınlatıyor.

Ayet-i kerime, hadis-i şerif, kelime-i tevhid, kibar-ı kelam ve Arapça şiir metinlerinin yer aldığı serginin orta yerinde tabii ki hilye-i şerifler bulunuyor.

Kıtaların, serlevhaların ve tüm eserlerin etrafında tezyinat ustalarının göz nurları halkâr, tezhip, münhani, saz yolu, rokoko, zerendud ve zerefşan formlarıyla yansıma bulmuş.  Tezyinatta, yazı zeminlerinde, pervazlarda yer yer ebru sanatından da yararlanılmış.

Savaş Bey’in eserlerinin süslemelerinde aşağıda isimlerine yer verdiğimiz tezhip ustalarının emekleri var.

Figen Tekiner, Yonca Erecar Bacak, Ayşe Kır, Zeynep Ceylan, Emel Türkmen, Neziha Selçuk, Saliha Dikicier, Nazlı Durmuşoğlu, Hümeyra Özdemir, Zeynep Ceylan, Güher Erk, Dilek Selamet, Eda Funda Özkan, Didem Mutlu, Asiye Kafalıer, Sümeyye Demir, Münevver Üçer, Dilara Yarcı, Füsun Karagöz, Şerife Aktaş, Kamuran Uçar, Ece Çerçi, Serap Serter, Ceyda Kozluca, Sevim Kayaoğlu, Sena Yılmaz Füsun Erdem, Ayşegül Polattekin, Kevser Çetin, Şükran Şadoğlu, Zehra Çetin, Sabriye Baykal, Nigar Öz,

Sanatkâr bazen tezyinat unsurlarını çevresinden, kâinattan toplar... Çevik, ağaç yapraklarından yaptığı paspartu ile yazı tezyinatına farklı bakış açısı sunuyor…

Yazımıza son cümlemizin yüklemiyle devam edelim. Sunum önemli… Âlâ fikirler, sözler, güzel sunumlarla muhataplarında tesir oluşturur. Savaş Çevik’in Denge sergisindeki eserleri de mazrufa yakışan bir zarfla ziyaretçilere takdim edilmiş. Denge’nin katalog çalışması geleneksel sanat sergilerine örneklik teşkil edecek evsafa sahip. Zeytinburnu Belediyesi’nin bir hediyesi olan sergi katalogu sanat kitaplıklarında kendine müstesna bir yer edindi. Benzer bir cümleyi Erzurumlu ustaların açtığı “Hû” sergisinin kataloğu için de kurmayı çok isterdim.

Savaş Çevik Üstadı, Denge’deki eserleri için tebrik ederken 8 Ocak tarihine kadar Zeytinburnu Kültür Merkezi'nde ziyarete açık kalacak serginin ziyaret edilmesini tavsiye ediyorum.

Yazımızı, Süleyman Berk Hoca’nın Denge sergisine ilişkin sözleriyle nihayete erdirelim: “Şüphesiz Emin Barın’ın öncülük ettiği, Ali Toy ve Savaş Çevik tarafından geliştirilen yazıda yeni arayışlar akımı ülkemizde ve yurtdışında çok fazla sayıda sanatkâr tarafından takip edilmektedir. Tabii ki zamanla bazılarının elimine olmasıyla hat sanatında da farklı yaklaşımların ve çeşitliliğin artacağı muhakkaktır.”1768 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bir Burak bekleniyor! - 15/05/2015
Burak, Hakk Teâlâ’nın buyruğuyla “Kulu Muhammed'i geceleyin, Mescid-i Haram'dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya…” götürdü.
Kapalı Çarşı - 03/04/2015
Şiiri, mısralar arasına yüklenen hikmeti, şairi ve bahusus Üstad Sezai Karakoç’u çok severim… Çok sever, eserlerini yana yana, dönene okur dururum, durur okurum… Ondaki aşkın manayı keşfetmeye çalışırım…
Yücelerden Kafile - 27/02/2015
Kitabı heyecanla okumaya başladığınızda kendilerinden bahsedilen evliyalarla konuşup elinizi uzatsanız dokunacak gibi oluyorsunuz.
Çini Ustası - 13/02/2015
Bir gümüş yüzük, üzerindeki turkuvaz taşta Lafza-i Celâl yazılı… İnce, zevkli bir eser… Gönlünde sanat ve estetik güzelliklere açık kapılar bulunan sanatkârın, mezkûr yüzükteki taşı temaşa etmesiyle çini ile ünsiyeti başlamış…
Asker elbisesi düşmanda korku uyandırmalı - 24/01/2015
Türk devletleri askeri kıyafetleri konusunda çalışmalar yapan, Talimhane Okçuluk Kulübü Başkanı Av. Adnan Mehel ile tarihi Türk devletlerinin askeri kıyafetleri üzerine hasbıhal ederek, ecdadımızın savaş kıyafetlerini irdeledik..
Masalsız Çocuklar - 12/01/2015
Size masal mı anlatayım çocuklar! Hiç duymadığınız, aşinası olmadığınız masallardan mı söz edeyim size, yoksa kulaklarınıza ninni mi fısıldayayım!
Hangi Yılbaşı! - 30/12/2014
Okuyucularımız yılbaşı adetini, tüketim çılgınlığını, pagan kültürünü, Aziz Nicholas’ı, çevre tahribatını değerlendirdi...
Anadolu'da Sanat Zamanı - 20/12/2014
İstanbul’da olduğu gibi tüm Anadolu kentlerinde de geleneksel sanatlarımız mahir üstadların marifetiyle yeni eserler ve isimlerle taçlanıyor.
Girişimcilik hayâlle başlar - 24/11/2014
Ahlâk herkese lazım. Dolayısıyla girişimciye de ahlak, güzel ahlâk çok yakışır.
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ne Söylediğin Değil, Nasıl Söylediğin Önemlidir

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Ali Haydar Koyun
Konu engelliler olunca, üç maymunu oynamaya devam!

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurittin Günay
Gülden

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Karınca Fabrikası

Zehra Gaylan
"Her bir Yara'dan Haberdardır YARADAN..."

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Ayşen Kurban
Eksiğim

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet