• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
Tasarım & Yazılım
Takvim
Site Haritası
Burak Kılıçaslan
Cuma Namazı’nın Son Sünneti Sünnet Farz Mıdır?
06/03/2015
Cuma Namazı’nı eda etmek üzere Cami'ye gidiyoruz.

Hoca vaaz ederken fetvayı patlatıyor:
 

“Cuma Namazı’nın son sünneti terk edilmez.”

E peki Hoca madem öyle, madem terk edilemez de haşâ ve haşâ bunu Allah akıl edememiş de sen mi akıl etmedesin?

Hoca, hem dediğin gibi terk edilemez olsa, son sünnet değil, zaten onun adı da farz olması gerekmez miydi?

Hem sizin burada bahsini yapmış olduğunuz Sünnet Namazı, Efendimiz'in kılmış olduğu namaz değil midir?

Sünnet kişinin iradesine kalmış olan, dileyen tarafından yerine getiririlen, dilemeyen tarafından yerine getirilmeyen ve yapılmadığı takdirde günahı olmayan ve yapıldığı takdirde sevap hanesine yazılan bir fiil değil midir? 

Ve bunun neticesinde baş sorumluluğumuz farz olan namazlara karşı değil midir? 

Şimdi Hoca sen nasıl oluyor da Allah'ın farz olarak indirmemiş olduğu bir şey için kalkıp da farz hükmünde bir fetvaya imza atabiliyorsun ki?

Olayı şöyle izah etsen daha iyi olamaz mıydı:

“ Muhterem cemaat: Cuma müminin bayramıdır. Bu gün bizler için kıymet- i harbiyesi büyük olan bir gündür. Bundan dolayı Allah’ın farz olarak indirmiş olduğunun haricinde, nafile hükmünde geçen namazlarımızı da kılarsak, bizler için çok daha iyi olur.”

Ama Hoca sen böyle değil de İslam’a ekleme yapıyormuş gibi bir fetvaya imza atarsan ve son sünnet dediğin namazı kılmayanları, yapmış olduğun bu açıklama ile zan altında bırakarak, fitneye sebebiyet verirsen, bizlerde sana yol göstericimiz olan müminlerin ana kaynağı Kur’an- ı Kerim’den şöyle bir cevap veririz:

“ Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.” ( Enam suresi 114. Ayet- i Kerime)

Ey Hoca sen ve senin gibilerin nefsine ağır mı gelmektedir ki Cenab- ı Allah Kur’an- ı Kerim’de defalarca bahsetmesine rağmen ve kıymet- i harbiyesi çok büyük olan Teheccüd Namazı’ndan hiç bahsetmemektesiniz?

“ Rasülüm senin geceyi  ibadetle geçirdiğini, seninle beraber bir gurubunda böyle yaptığını biliyoruz.” ( Müzzemmil Suresi 20. Ayet- i Kerime)
“ Korkuyla ve umutla Rablerine yalvarmak üzere ( ibadet ettikleri için) vücutları yataklarından uzak kalır ve kendilerine verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcarlar.” (Secde Suresi 16. Ayet- i Kerime)
 

“ Rahmanın has kulları, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve kendilerini bilmez kimseler onlara laf attığında, onları incitmeden “selâm” derler, geçerler. Onlar gecelerini Rablerine secde ederek, kıyam durarak geçirirler.” ( Furkan Suresi 63- 64. Ayet- i Kerime)
 

“ ( O has kullar) geceleri pek az uyurlardı. Seher vaktinde de istiğfar ederlerdi.” (Zariyat Suresi 17- 18. Ayet- i Kerime)
 

İslam keyfe keder değil, Kitab’a göredir. O zaman oradan buradan değil, Kitab’ın ortasından konuşun Hoca! 

Yazının Dibi; hiç kimse hadsizlik yapıp da bizlere bu yazmış olduğumuz yazıdan dolayı sünnet düşmanlığı addetmeye kalkışmasın. Çünkü bizler Allah’ın Ahzap Suresi 21. Ayet- i Kerimesi’nin mealinde buyurduğu gibi inanmaktayız ve bu doğrultuda hareket etmekteyiz. Aksini iddia eden vebaldedir.  “ Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok anan kimseler için Resulullah (Allah'ın Elçisi) en güzel örnektir.”


1091 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi - 21/01/2018
Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi
Tüm Siyasi Parti Taraftarlarına Çağrımdır! - 14/04/2015
bu ülkede hangi kimliğe ve hangi inanca sahip olurlarsa olsunlar, onlara “ insan” ve “ değerli” olduklarının hissiyatını verdiğimiz vakit, hiçbir güç Allah'ın izniyle bu ülkeyi ne maddi, ne de manevi yönde bölmeye teşebbüs dahi edemeyecektir.
Fırat Milliyet ve İslam Düşmanı Olsaydı… - 23/02/2015
Yazının Dibi; garip gelmiştir ve garip gidecektir Allah’ın davası. Çok şükür ki “ galiptir bu yolda mağlup olan.”
“Kadınlar İnsandır, Erkekler İnsanoğlu” - 19/02/2015
Yazının Dibi; ne güzel demiş değil mi rahmetli Neşet Ertaş, “ Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu.”
"Bu Tarz Benim" Değil! - 13/02/2015
Ülkenin yetişen gençliğinin bilinçaltına ahlaksızlığı ve seviyesizliği aşılarcasına yayınlanan bu ve bunun türevi olan programların yayından kaldırılması adına, RTÜK'ü göreve davet ediyoruz.
Maddeden Manaya Hicret Etmek - 29/12/2014
"Kim bir kavme benzerse, o da onlardandır" hadis
Bir Devre Damgasını Vuran Adam; Osman Yüksel Serdengeçti - 10/11/2014
Serdengeçti Serdengeçti, Anadan, babadan, yardan geçti. O; mübarek davası uğruna, Çile üstüne çile çekti.
Ruhunu Makineleşmeye Teslim Etmiş Olan İnsanlık! - 21/10/2014
Ne kaldı ki eskilerden günümüze ruhunu makineleşmeye teslim etmiş olan insanlıktan başka.