• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Ali Haydar Koyun
Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi
14/07/2020
Uzun zamandır ziyaret etmeyi düşündüğüm ancak bir türlü fırsat bulup gidemediğim Battalgazi Engelsiz Yaşam Merkezini arkadaşım İbrahim Korkmaz ile birlikte 30 Haziran Salı günü ziyaret ettik.

Engelsiz Yaşam Merkezi, Battalgazi Belediyesi tarafından 4 Nisan 2017 tarihinde o dönemki belediye başkanı olan şu anki Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından temeli atılmış ve 17 Eylül 2018 tarihinde ise açılışı yapılarak hizmete girmişti.


O dönemin Battalgazi Belediye Başkanı olan Selahattin Gürkan’ın büyük önem verdiği projelerden biri olan Engelsiz Yaşam Merkezi, sosyal belediyecilik anlayışı gereğince engelli bireylerin ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak, eşit fırsatlar sunmak, geleceğe umutla bakmalarını ve sosyal hayatın içerisinde yer almalarını sağlamak amacıyla kapalı ve açık olmak üzere toplam 8 bin metrekare üzerine yapılmıştı.


Merkezi ziyaret etmeden bir gün önce görüştüğümüz Merkez Müdürü Serdar Gündoğdu asansör tertibatlı servis araçlarını gönderip bizleri aldırdı.


Ziyaretimiz esnasında bizleri güler yüzleriyle karşılayan başta müdür Serdar Bey olmak üzere çalışan tüm personellerine gösterdikleri misafirperverliklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum. En başta ise böyle güzel bir tesisi ilimize kazandıran dönemin belediye başkanı olan Selahattin Gürkan başta olmak üzere bu hizmetin devamını sağlayan şu anki belediye başkanı Osman Güder’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum.


Müdür beyle bir taraftan çaylarımızı yudumlarken diğer taraftan ise sohbet ederek bilgi alışverişinde bulunduk. Yapmış olduğumuz sohbetin ardından Engelsiz Yaşam Merkezinin tüm bölümlerini bizzat gezdirerek açıklamalarda bulunurken sorduğum soruları da tek tek yanıtladı.


Engelsiz Yaşam Merkezinde; Zihinsel, bedensel, otizmli ve down sendromlu gibi toplam 138 kadar (Asıl kapasitesi iki katı kadar olmasına rağmen yeterli personel bulunmadığından hizmet verilememektedir) engelli insana bireysel eğitimin yanı sıra grup eğitimlerinin de verildiğini,


Merkeze engellilerin ulaşımı konusunda ise ikisi normal ve biri de asansör tertibatlı olmak üzere üç araçla servis hizmeti verildiğini,


Eğlence Odasında masa tenisi, satranç, bilardo, langırt vb gibi oyunlarla engellilerin boş zamanlarını değerlendirmelerini, bir gruba ait olma, paylaşma, özgüven, işbirliği duygularını pekiştirmelerini ve yaşadıkları bu duygulardan haz almalarının sağlandığı,


Kişisel Bakım Odasında engellilerin kuaför vb gibi kişisel bakımlarının yapıldığı ve kendilerine de öğretildiğini,


Spor bölümünde halı saha, basketbol, voleybol, fitnes gibi spor dallarıyla ilgili çalışmalarının yapıldığını,


Müzik Atölyesinde ritim ve koro çalışmaları ile engellilerin özgüvenlerinin artmasını artırarak sosyal ortamlara uyum sağlamalarına çalışıldığını,


Sanat Atölyesinde grupla veya bireysel olarak yapılan resim ve takı tasarımı gibi faaliyetlerle engellilerin sosyal, duygusal, zihinsel ve bedensel özelliklerini geliştirmek, yaratıcılığını artırmak, özgün düşünceyi ve estetik anlayışlarını geliştirmek, haz almalarını ve duygusal açıdan rahatlamalarını sağlamak ve paylaşmayı öğretmek amacıyla faaliyetlerin yapıldığını,


Merkezin bahçe kısmında oluşturulan Hobi Bahçesinde engellilerin toprakla uğraşarak rehabilite edilerek hoşça vakit geçirmelerinin sağlandığı,


Hobi Bahçesinde yetiştirilen ürünlerle Uygulama Evi bölümünde, engellilere pozitif enerji kazandırmak, psikolojik olarak rahatlatmak, stresten uzaklaştırmak ve günlük yaşam becerilerini kazandırmak amacıyla yemek, pasta yapmak vb gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı,


Merkezde bulunan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinde ailelere ve engellilere psikolojik destek verildiğini,


Fizik tedavi bölümünde hareket yetersizliğine yol açan ve yaşam kalitesini düşüren problemlere yönelik engellilere özel tedavi programları uygulayarak, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık seviyesinin artırılması ve gerekli desteğin verilmesi sağlanırken yüzme havuzunda ise hidroterapi uygulaması ile su içinde denge-koordinasyon çalışmalarıyla birlikte yüzme eğitimi verildiğini ve bunun dışında ise kafeterya, kütüphane odası, konferans salonunun bulunduğunu öğrendik.


Görüşme öncesinde edindiğim bilgi ve gözlemlere göre Engelsiz Yaşam Merkezi özel işletmeler tarafından açılan rehabilitasyon merkezleri statüsünde hizmet vermektedir. Yani ticari işletmelerden hiçbir farkı yoktur. Buradan faydalanmak isteyen engelliler önce Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezine başvuru yaparak oradan alabileceği hizmetlerle ilgili gerekli onayı aldıktan sonra buradan istifade edebilecek.


Merkezde verilen hizmet ile binanın özellikleri (sadece tuvaletlerin ölçüsü haricinde) çok güzel, bu konuda herhangi bir sözüm yok. Ancak ticari işletmeler gibi verilen hizmetlerin sosyal belediyecilikle bağdaşmayacağını da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu eksikliğin biran önce giderilmesi ve sosyal belediyecilik kapsamında hizmetlerinde verilmesi daha güzel sonuçlar doğuracaktır.


Belediyenin bulunduğu ilçede yaşayan birçok engellinin sosyal, kültürel, eğitsel, sportif, ulaşım vb gibi birçok alanda da verilecek hizmetlerden faydalanması sağlanmalıdır. Gerek bu kapsamdaki faaliyetler gerekse de merkezde verilen rehabilitasyon hizmetlerinin bir bütünlük sağlanması halinde asıl amaca ulaşılmış olunacaktır.


Battalgazi Belediye Başkanımız başta olmak üzere Yeşilyurt ve diğer ilçe belediye başkanlarımızda engellilerle ilgili sosyal belediyecilik hedeflerine ulaşmak istiyorlarsa ivedilikle şu konuları dikkate alarak yapmalarını tavsiye ediyorum.


Belediye bünyesinde Engelliler Koordinasyon Biriminin oluşturulması, ilçede yaşayan engellilerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, sağlık, istihdam, engel durumu, kullandığı yardımcı araç-gereçler, engel durumundan dolayı yaşadığı genel ve bireysel sorunlar, sosyokültürel ve ekonomik durumu vb gibi envanterinin tespit edilmesi, tespitlerin doğrultusunda sosyal, kültürel, eğitsel, sportif vb gibi hizmetlerin verilmeye başlanılarak sorunların çözülmesi, ilçe kapsamında yaşayan ağır durumdaki engellilerin ulaşım sorununu gidermek amacıyla asansör tertibatlı araçların hizmete konulması, belediye olarak yapılan tüm proje ve faaliyetlerde evrensel standartlar dikkate alınarak erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik anlamında bir bütünlük sağlanması gerekmektedir.


Sözün özü olarak, en önemlisi de ne yaparlarsa yapsınlar mutlaka biz olmadan bizim hakkımızda hiçbir şey yapmasınlar. Yani engelliler adına, sorunu yaşayanlar adına engelli olmayanlar, sorunu yaşamayanlar karar vermesinler.

Böyle güzel binalar yapmakla engelli sorunlarını çözüme kavuşturduk diye düşünüyorlarsa hata yapacaklarını belirtmek isterim. Unutmasınlar ki o binalara kadar gidilecek yollar, kaldırımlar, kapalı ve açık alanlar, ulaşım araçları, kent mobilyaları bir bütün olarak erişilebilir ve ulaşılabilir olarak yapılmadığı takdirde hiçbir anlam ifade etmeyecektir.


635 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     17/07/2020 23:09

Ehemmiyet arz eden bir konuyu gündeme getirmişsiniz. Yazınızı çok beğendim. Selam ve hürmetlerimle.
Pakize Şeyma Kandemir

Yazarın diğer yazıları

Enkazlar Altında Geleceğe Umutla Yürümek - 08/02/2024
Enkazlar Altında Geleceğe Umutla Yürümek
Siyasette Engellenenler! - 10/05/2023
Siyasette Engellenenler!
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk - 11/01/2022
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk
İyilik yapmak isterlerken kötülük yapıyorlar - 09/11/2021
İyilik yapmak isterlerken kötülük yapıyorlar
Bir insan lokantaya neden gider? - 10/09/2021
Bir insan lokantaya neden gider?
İşgüzar Görevlilerin Yaptıkları Hatalar - 28/08/2021
İşgüzar Görevlilerin Yaptıkları Hatalar
Teşhir etmek mi gerekiyordu? - 14/08/2021
Teşhir etmek mi gerekiyordu?
Kernek’e çözüm, engelliye gelince sürün! - 30/07/2021
Kernek’e çözüm, engelliye gelince sürün!
Belge tamam, peki ya ceza? - 21/06/2021
Belge tamam, peki ya ceza?
 Devamı
Fikir Konağı
Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

İbrahim Küsmez
Taksici ve TYT'nin Ardındaki Derin İnsani Bağlar

Tuğçe Güzel
Kanayan Yaramız "SMA"

Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Ali Haydar Koyun
Enkazlar Altında Geleceğe Umutla Yürümek

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet