• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Coşku ile Dolu Oğlum
14/04/2021
Canım oğlum,
Bu küçük yaşta edindiğin coşku dolu yaşama sevincinin bir ömür boyu devam etmesini ve bu coşkunu da aynı zamanda çevrene ve ileride eş ve çocuklarına da aşılamanı tavsiye ederim.
 
Zamanında baba ve annemim çevrelerinde olmayan bir coşkusu, akraba sevgisi ve insanlara sundukları bilgi ve sevgileri vardı. Ne yazık ki anne ve babam bu verdikleri sevgi ve bilginin karşılığını alamasalar da bu dünyadan oğullarına coşku dolu yaşamayı öğreterek gittiler ve bu onların en büyük mirasları oldu bana.

 
Anne ve babamın coşku dolu, sevgi dolu ve bilgili insan olmaya yönelik telkin tavsiye ve davranışları bizim farklılığımızı oluşturdu. Sen de farklılıklarınla çevrendekilerden coşkun ile de ayrılmaktasın. Çok çocukta olmayan yaşama coşkusu, sevgisi, duygusallık, bilgili olma, sporu sevme, sanatı sevme ve destekleme, yaşama sende oluştu.
 
Canım oğlum,
“Coşkulu yaşamak da ne demek babacığım?” dediğini duyar gibi olmaktayım. Coşkulu olmak ne demek, çok insan bilmez. Çünkü hayatları surat asmak, onun bunun dedikodusunu yapmak, olumlu şeylere inat olarak olumsuzlukları görmek ile geçer çok insanın yaşantısı.
 
Canım oğlum
Coşkulu olmak, olumsuzlukların bile olumlu yönlerini görerek hep güler yüzlü, tatlı dilli olmak ve insanları sevdiğini davranış ve tutumlarınla göstermek demek. Bunu başkaları başka türlü de yorumlar ama ben coşkulu yaşamaktan bunu anlamaktayım. Kısaca coşkulu yaşamak yaşadığımızın farkına ve bilincine varmak demektir.
 
Canım oğlum,
Coşkulu yaşamak başkalarına zarar vermeden ve onların da coşkusunu artırarak yaşamak demek benim için.  
 
Canım oğlum,
Bazı insanlar vardır ki, hep başkaları ile alay ederek, başkalarının değer yargılarını küçümseyerek, onlara yardım edecek gücü olduğu halde kıskandıklarından dolayı yardım etmeyerek ama, çevrelerine de yardım ettiklerini söyleyerek eğlenen insanların coşkusu benim için coşku değil, densizliktir. Ama ne yazık ki insanlar bunun farkına varamadıkları için bu yaşamı “coşkulu yaşam” zannetmekteler.
 
Canım oğlum,
Başkalarının emeklerine, sevgilerine ve yaşam tarzlarına saygı göstermeyen bir coşku, coşku değildir. Durmadan onun bununla alay etmeyi, bilgisi olmadığı halde cahilliğini bilgi gibi yutturmaya çalışan insanlar ne kadar mantıksız ise onları ciddiye alarak dinleyen ve saygı duyan insanlarda o kadar mantıksızdır bana göre. Çünkü ciddi ve mantıklı olmayan şeyi dinlemek o işe onay vermek teşvik etmek gibi gelir bana.
 
Canım oğlum,
Ahlaki değer yargılarımıza ters düşen başkaları ile alay etme, onları kendinden küçük görerek onlara bakarak gülme, kızdırarak eğlenme ancak aciz ve cahillerin lügâtında olur. Her ne kadar bunu yapanlar bunu sevdikleri için yaptıklarını söyleseler de aynı davranış kendilerine yapıldığı zaman kızıyor ve kabullenemiyorlarsa yaptıkları şaka değil, karşısındaki ile alay etmedir. Çünkü başkasına şaka yapan kendine yapılan şakayı da kabullenir. Kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapan insan bunu alay olsun diye ya da kendisini büyük görerek muhatabını küçük gördüğünden yapmaktadır. Bizler bize verilen saygı ve değer kadar karşımızdaki insana saygı ve değer verelim ki o zaman bizim de bir değerimiz olsun. 
 
Canım oğlum,
Senin de aynen benim gibi arkadaşlarını severek onlara değer vererek onların gelişimini ve bilgili olması için çaba harcayarak hayatına coşku ile devam etmen, duygulanacak yerde duygulanman, tepki gösterecek yerde tepki göstermen sevgi gösterecek yerde sevgi göstermesini bilmen ve bu duygularını da her geçen gün geliştirmeye çalışman beni her zaman memnun etmekte. Bu tutumunu artırarak devam ettirmen senin okul ve sosyal yaşamının da gelişmesine sebep olmakta, ilerde hayatında da okul ve sosyal hayattaki başarının artacağının ip uçlarını vermekte.
 
Canım oğlum,
Ben coşkulu yaşamayı sevmeme, bunu iş, arkadaş ve akraba çevremdeki gençlere ve tanıdıklarıma aşılamak istememe rağmen çok zaman duyarsızlıkla karşılaşmaktayım. Gene benim coşkulu olmamdan ilham alarak kendilerini de coşkulu bir yaşama geçiş yapması gereken gençler ne yazık ki ya bizlerden uzaklaşmakta ya da özgüven sorunu yaşadıklarından dolayı coşkulu yaşamın kendilerine zarar vereceğini zannederek eski yaşamlarından memnun olarak yaşantılarına devam etmekteler. Ertelenen coşkulu yaşam ilerde gene önümüze çıkacak ve bence ne kadar erken yaşlarda coşkulu yaşamayı öğrenirsek hayatımızda o oranda rahat olacak. Ama ne kadar ertelersek bu bizim zararımıza olacak bunun bilincinde olmak bize mutluluk verecek.
 
Canım oğlum,
Hayat zannedildiği kadar uzun değildir. Ne kadar coşkulu, bilinçli yaşamayı ertelersek ilerde bu ertelemeden o kadar pişmanlık duyacağız.
 
Canım oğlum,
Eğitimini yarıda bırakmış insanlara zaman bunun pişmanlığını yaşayıp yaşamadıklarını sorduğum zaman çoğu bunun pişmanlığını kart kat yaşadıklarını ve hayat boyu telafi edemediklerini söylerler ve gençlerinde bunu farkına varmadığından yakınırlar. 
 
Canım oğlum,
Eğitim sadece bir meslek sahibi olmak için değil, olgun insan olmak, başkalarına faydalı şeyler yapan, başkalarına faydalı olduğumuz ve çevremize pozitif enerji verdiğimiz zaman ortaya çıkar. 
 
Hayatta baktığımız zaman insanların çoğunun, çok iyi meslekleri olduğunu ama maddi olarak rahat etmelerine rağmen coşkulu yaşamayı bilmediklerinden ya da öğrenmediklerinden suratlarının asık ve mutsuz olduklarını caddeye çıktığım zaman yaya veya direksiyon başındaki insanlara baktığımız zaman daha iyi anlamaktayım. Halbuki insanları sevgi ve güler yüzle karşılamak onlardan çok bizi mutlu eder.
 
Canım oğlum,
Çevremizdeki insanlar akrabalar, komşu veya iş arkadaşlarımız, senin için okul arkadaşlarımız coşkumuzu anlamasa da bizler selam verdikçe bize bakmasalar da bizler gelecekte her şeyin güzel olacağını düşünerek hep geleceğe umutla bakmak ve coşkulu yaşamımızı coşkumuzu artırarak devam ettirmeye bakalım. Olabilir ki zamanla bizleri anlayan insanların sayısı artarak   bizleri de mutlu ederler.
 
Canım oğlum,
Coşkulu yaşamak bizleri mutlu ediyorsa, hayattan ve gelecekten umutlarımız artıyorsa çevremizin ve toplumun büyük çoğunluğun coşkulu yaşayıp yaşamadığına bakmadan bizler yaşamımızın kaliteli olması için çalışmalarımıza aşkla, şevkle ve coşkuyla devam edelim. Hayatta mutlu olmayı kendilerine yakıştıramayan insanlar varsa da biz hayatta mutlu olmayı mutlak surette hak etmekteyiz. Buna inanarak bu inançla coşku ile yaşarsak maddi ve manevi zorlukları da daha kolay aşarız. Ben nasıl aşmışsam sen de aşarsın. Coşkulu yaşamadığı için varsın bizler değil bunu zamanında yapmayanlar pişman olsunlar. Bizim görevimiz de sadece anlatmak ve uygulamak olmalı. Başkaları uygulamıyorsa bunun suçlusu biz olmasak gerekir. İnsan bencil ve kendinde güzellikleri görür ve başkalarının güzelliklerini görmek istemezler. Başkalarındaki güzellikleri görmek için arif olmak gerek ve arife de tarif gerekmez derler atalarımız. 
 
Canım oğlum, 
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini ve bugünlerde olduğu gibi yarınlarda da her zaman kendini bu güzel hasletlerle yaşamaya devam etmeni diler sevgi ile saygıyla coşkuyla seni kucaklarım.


510 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum - 14/04/2021
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Mağara Gazisi - 28/01/2021
Allah kimseyi Mağara Gazisi yapmasın.
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
 Devamı
Fikir Konağı
Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

İbrahim Küsmez
Taksici ve TYT'nin Ardındaki Derin İnsani Bağlar

Tuğçe Güzel
Kanayan Yaramız "SMA"

Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Ali Haydar Koyun
Enkazlar Altında Geleceğe Umutla Yürümek

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet