• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
Tasarım & Yazılım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Başarılı Öğrenci Çocuk
19/07/2016

Merhaba Sevgili oğlum,
Bizim amacımız öncelikle senin okulunda başarılı olman, daha sonra da güzel okulları kazanman ve güzel meslek sahibi olarak, mesleğinde de başarılı olarak insanlara hizmet edecek, onların acılarını sıkıntılarını dindirecek, onlara gücün oranında yardımcı olacak insan olman. “İnsanların en iyisi insanlara faydalı olandır” düsturu ile insanlara yardımcı olmana yardımcı olmaktır.
 
Canım oğlum,
Bu mektubumda başarıdan ne anladığımı ve başarının, okul başarısının benim için neler ifade ettiğini sana anlatmak istemekteyim. Umarım anlatacaklarım sana faydalı olur. Senle beraber arkadaşlarına ve çevrene de faydalı olur.
 
Canım oğlum,
Başarılı öğrenci her şeyden önce, okulunda derslerine her zaman devam eder. Öğretmenlerini can kulağı ile dinler ve derste sadece ders ile ilgilenir. Arkadaşları ile şakalaşmanın, sohbet etmenin ve fikir alış verişinde bulunmanın yerinin ders olmadığını, derste sadece öğretmenin dinleneceğini, anlamadığın yerleri de öğretmeninin sorduğu zaman söylemen, sorulacak sorun varsa sorman ve dersi iyi anlamaya çalışman, yani öğrenmen için gayret etmen benim için başarılı olduğun  anlamı çıkar. Alacağın not, başarının ölçüsü olmaz bence. Bazen yüksek not alanlar, dersi iyi anlamamış olurlar. Okuduklarını hayata uygulamayan insan da benim açımdan başarılı sayılmaz.
 
Canım oğlum,
Başarılı öğrenci ikinci planda anne ve babasına yardım eden, ödevini zamanında yapan ve evde annesi ve babasına yardım etmenin yanında kitap okuyan ve dersleri ile beraber genel kültürünü de artıran insandır benim için. Sadece ders kitapları ile yetinmeyen, aynı zamanda, tıpkı okulda anlamadığı yerleri öğretmenine sorarak öğrenmeye çalışıyorsa hayatta anlamadığı ve takıldığı konuları da her şeyden önce anne ve babasına sorarak öğrenmeli ve kafası sorulara takılı kalmamalı insanın. Atalarımız “Merak ilmin hocasıdır” dememişler boşuna.
 
Canım oğlum,
Başarılı öğrenci okulunda başarılı olmanın yanında, ailesi ile olan ilişkilerinden sonra akraba ve komşu ilişkilerinde de başarılı olmalı. Mesela akrabalardan arkadaşlık yapacağın insanları iyi seçmen, kötü alışkanlıkları olmayanları arkadaş olarak seçmen, onların saçma konuşmalarına kulak asmaman ve seni kötü alışkanlıklara alıştırmak isteyenlerden uzak kalmak, kötü örnek olacak akraba ve komşularına mesafeli olmak da senin görevin olmalı ki, bu konuda yani iyi kötüden ayıracak akıl ve izanın sende olduğuna inanmaktayım. Bunları tam olarak olmasa da çoğunlukla yerine getirdiğin için de ben seni başarılı öğrenci olarak görüyorum.
 
Canım oğlum,
Okuldan mezun olunca yüksek diploma notu almış ama karşısında güzel konuşan ve bilgisi yüksek insanlar gördüğü zaman kaçmayan, tersine onlardan faydalanabilmek için onlar ile diyalog kurmaya can atan insanı başarılı sayarım ben. Diploma notlarımız değil, bilgimizi hayata ne kadar uyguladığımız başarımızın aynasını oluşturur bence. Ama çok zaman üniversite diploması almış insanların hatta “İletişim Fakültesi mezunu” olan insanların bile sıradan insanlarla iletişim kuramadıklarını gördüğüm zaman senin bu yaşta güzel iletişim kurman karşısında gerçekten de büyük mutluluk duymaktayım.
 
Canım oğlum,
Hani meşhur hikâyedir. Bir baba oğluna sürekli “Sen adam olamazsın” dermiş. Oğlu bu söz üzerine azmetmiş de vali olmuş. Babasını bir gün jandarma zoru ile yanına çağırmış. “Bak baba bana adam olamazsın demiştin ama ben vali oldum." demiş. Adam oğluna gene acıyarak bakmış “Ben sana vali olamazsın demedim ki, adam olamazsın, dedim. Adam olsan beni bu yaşta yaka paça buraya getirmek yerine sen benim yanıma, beni ziyarete gelirdin” diyerek oğluna gereken dersi vermiş.
 
Canım oğlum,
Yukarıdaki hikâyeyi biz ilkokuldan beri duyarız. Mevkii ve makam sahipleri saygı görür ama bu saygı makama olan saygıdır. Asıl olan insanların şahsının saygın olmasıdır. İnsan o zaman insan olduğunun farkına varır.
 
Canım oğlum,
“Başarı nedir?" her zaman tartışılan bir konudur. “Başarılı olmak” demek çoğuna göre zengin olmak demektir. Kimine göre de “tahsilli olmak” ama çoğu zaman tahsilli olan da iş bulamaz. Neden? Daha önce sana anlattığım gibi sadece okumuş ve yüksek not almışlar ve kendilerini hayat ile entegre edecek bilgileri hayata uygulamamışlardır. Hem okuyan hem uygulayan insanlar da sosyal çevre edinecekleri için hayatta başarı onlarla olmakta. Başarılı insanlara baktığın zaman onların sosyal ilişkilerinin güçlü olduğunu görmektesin.
 
Canım oğlum,
Bazı insanlar da yaşlandıkça adam olduğunu, yani başarılı olduklarını sanırlar ama okudukları yazıyı tam anlamazlar bile. Anlasalar zaten başarıyı iyi anlayarak başarılı olmak için çok çaba harcarlar. Başarılı insan başkaları ile değil, kendisi ile rekabet eden, kendisini daha ileri götüren insandır.
 
Canım oğlum,
Doğru zamanda, olayları doğru okuyan insan her zaman başarılı olur. İnsan okulda okuduklarını doğru ve tam anlarsa, sınavda da başarısı yüksek olur ve ilerde hayatı da doğru okur.
 
Canım oğlum,
Senin başarılı olman için sana Keloğlan, Nasrettin Hoca gibi kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş insanları anlatan kitaplar alıyorum. Zaman gelecek sana daha güzel kitaplar da alacağım. Başarılı olmak isteyen insanlar, başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyarak hayatta başarılı olmaya baksınlar.
 
Canım oğlum,
Ben de çoğuna göre başarılıyım, bazılarına göre başarım başkalarının desteği ile oldu. Ama herhalde başkalarının yerine diploma alınmaz. Başarı sadece başararak kalınmalı ve övünme vesilesi olmamalı. Bizler gücümüz yettiği kadar sizlerin başarısına çaba harcayacağız ama sonuçta başarı sizin olacak. 
 
Canım oğlum,
Başarılı olmak için çaba harcamaya devam edersin. Senden daha yüksek notlar alan, sınavda seni geçen insanlar senden daha başarılı değiller bence. Okuduklarını uygulamazlarsa sen onlardan daha başarılı olursun hayatta.
Sana başarılar dilerim.


968 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Burak Kılıçaslan ile Röportaj - 30/03/2020
İyi yazmak, çok okumaktan geçer. Bellek ne kadar çok dolarsa, o kadar fikir üretir ve kalem erbabının kalemi bir o kadar verimli ve kuvvetli olur.
Ahmet Bilgehan Arıkan ile Röportaj - 30/03/2020
Siz de "Umut Adına Martı Olmak" isterseniz bize tanıtımlarda destek olabilirsiniz.”
Erhan Gök İle Röportaj - 06/05/2017
Bence inançlı olan hikâyesine, hayal gücüne güvenen herkes kitap çıkarmıştır. Veya bunun hazırlığındadır.
Ünal Kar İle Röportaj - 06/05/2017
Tokat yakın zamanda kültür ve sanat alanında marka şehir olarak tüm dünyanın hafızasında yer edecektir.
Cemal Kutay Kahraman İle Röportaj - 03/02/2017
"Milli sporcu olmam bana çok şey kattı. Kendime olan güvenimi kazanmamda etkili oldu.”
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj - 29/12/2016
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj
Mamurjon Akhmatjonov İle Röportaj - 05/12/2016
Özbekistanlı Üniversite Öğrencisi Mamurjon Akhmatjonov:
İşaret Dili Tercümanı Faruk Bilge ile Röportaj - 18/11/2016
İşaret Dili tercümanı Faruk Bilge: "Öğretmenler işaret dilini iyi bilerek üniversitede okula atanmalı"
Erdem Öncül ile Röportaj - 03/11/2016
Erdem Öncül ile Röportaj
 Devamı