• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Başarılı Öğrenci Çocuk
19/07/2016

Merhaba Sevgili oğlum,
Bizim amacımız öncelikle senin okulunda başarılı olman, daha sonra da güzel okulları kazanman ve güzel meslek sahibi olarak, mesleğinde de başarılı olarak insanlara hizmet edecek, onların acılarını sıkıntılarını dindirecek, onlara gücün oranında yardımcı olacak insan olman. “İnsanların en iyisi insanlara faydalı olandır” düsturu ile insanlara yardımcı olmana yardımcı olmaktır.
 
Canım oğlum,
Bu mektubumda başarıdan ne anladığımı ve başarının, okul başarısının benim için neler ifade ettiğini sana anlatmak istemekteyim. Umarım anlatacaklarım sana faydalı olur. Senle beraber arkadaşlarına ve çevrene de faydalı olur.
 
Canım oğlum,
Başarılı öğrenci her şeyden önce, okulunda derslerine her zaman devam eder. Öğretmenlerini can kulağı ile dinler ve derste sadece ders ile ilgilenir. Arkadaşları ile şakalaşmanın, sohbet etmenin ve fikir alış verişinde bulunmanın yerinin ders olmadığını, derste sadece öğretmenin dinleneceğini, anlamadığın yerleri de öğretmeninin sorduğu zaman söylemen, sorulacak sorun varsa sorman ve dersi iyi anlamaya çalışman, yani öğrenmen için gayret etmen benim için başarılı olduğun  anlamı çıkar. Alacağın not, başarının ölçüsü olmaz bence. Bazen yüksek not alanlar, dersi iyi anlamamış olurlar. Okuduklarını hayata uygulamayan insan da benim açımdan başarılı sayılmaz.
 
Canım oğlum,
Başarılı öğrenci ikinci planda anne ve babasına yardım eden, ödevini zamanında yapan ve evde annesi ve babasına yardım etmenin yanında kitap okuyan ve dersleri ile beraber genel kültürünü de artıran insandır benim için. Sadece ders kitapları ile yetinmeyen, aynı zamanda, tıpkı okulda anlamadığı yerleri öğretmenine sorarak öğrenmeye çalışıyorsa hayatta anlamadığı ve takıldığı konuları da her şeyden önce anne ve babasına sorarak öğrenmeli ve kafası sorulara takılı kalmamalı insanın. Atalarımız “Merak ilmin hocasıdır” dememişler boşuna.
 
Canım oğlum,
Başarılı öğrenci okulunda başarılı olmanın yanında, ailesi ile olan ilişkilerinden sonra akraba ve komşu ilişkilerinde de başarılı olmalı. Mesela akrabalardan arkadaşlık yapacağın insanları iyi seçmen, kötü alışkanlıkları olmayanları arkadaş olarak seçmen, onların saçma konuşmalarına kulak asmaman ve seni kötü alışkanlıklara alıştırmak isteyenlerden uzak kalmak, kötü örnek olacak akraba ve komşularına mesafeli olmak da senin görevin olmalı ki, bu konuda yani iyi kötüden ayıracak akıl ve izanın sende olduğuna inanmaktayım. Bunları tam olarak olmasa da çoğunlukla yerine getirdiğin için de ben seni başarılı öğrenci olarak görüyorum.
 
Canım oğlum,
Okuldan mezun olunca yüksek diploma notu almış ama karşısında güzel konuşan ve bilgisi yüksek insanlar gördüğü zaman kaçmayan, tersine onlardan faydalanabilmek için onlar ile diyalog kurmaya can atan insanı başarılı sayarım ben. Diploma notlarımız değil, bilgimizi hayata ne kadar uyguladığımız başarımızın aynasını oluşturur bence. Ama çok zaman üniversite diploması almış insanların hatta “İletişim Fakültesi mezunu” olan insanların bile sıradan insanlarla iletişim kuramadıklarını gördüğüm zaman senin bu yaşta güzel iletişim kurman karşısında gerçekten de büyük mutluluk duymaktayım.
 
Canım oğlum,
Hani meşhur hikâyedir. Bir baba oğluna sürekli “Sen adam olamazsın” dermiş. Oğlu bu söz üzerine azmetmiş de vali olmuş. Babasını bir gün jandarma zoru ile yanına çağırmış. “Bak baba bana adam olamazsın demiştin ama ben vali oldum." demiş. Adam oğluna gene acıyarak bakmış “Ben sana vali olamazsın demedim ki, adam olamazsın, dedim. Adam olsan beni bu yaşta yaka paça buraya getirmek yerine sen benim yanıma, beni ziyarete gelirdin” diyerek oğluna gereken dersi vermiş.
 
Canım oğlum,
Yukarıdaki hikâyeyi biz ilkokuldan beri duyarız. Mevkii ve makam sahipleri saygı görür ama bu saygı makama olan saygıdır. Asıl olan insanların şahsının saygın olmasıdır. İnsan o zaman insan olduğunun farkına varır.
 
Canım oğlum,
“Başarı nedir?" her zaman tartışılan bir konudur. “Başarılı olmak” demek çoğuna göre zengin olmak demektir. Kimine göre de “tahsilli olmak” ama çoğu zaman tahsilli olan da iş bulamaz. Neden? Daha önce sana anlattığım gibi sadece okumuş ve yüksek not almışlar ve kendilerini hayat ile entegre edecek bilgileri hayata uygulamamışlardır. Hem okuyan hem uygulayan insanlar da sosyal çevre edinecekleri için hayatta başarı onlarla olmakta. Başarılı insanlara baktığın zaman onların sosyal ilişkilerinin güçlü olduğunu görmektesin.
 
Canım oğlum,
Bazı insanlar da yaşlandıkça adam olduğunu, yani başarılı olduklarını sanırlar ama okudukları yazıyı tam anlamazlar bile. Anlasalar zaten başarıyı iyi anlayarak başarılı olmak için çok çaba harcarlar. Başarılı insan başkaları ile değil, kendisi ile rekabet eden, kendisini daha ileri götüren insandır.
 
Canım oğlum,
Doğru zamanda, olayları doğru okuyan insan her zaman başarılı olur. İnsan okulda okuduklarını doğru ve tam anlarsa, sınavda da başarısı yüksek olur ve ilerde hayatı da doğru okur.
 
Canım oğlum,
Senin başarılı olman için sana Keloğlan, Nasrettin Hoca gibi kendini yetiştirmiş ve geliştirmiş insanları anlatan kitaplar alıyorum. Zaman gelecek sana daha güzel kitaplar da alacağım. Başarılı olmak isteyen insanlar, başarılı insanların hayat hikâyelerini okuyarak hayatta başarılı olmaya baksınlar.
 
Canım oğlum,
Ben de çoğuna göre başarılıyım, bazılarına göre başarım başkalarının desteği ile oldu. Ama herhalde başkalarının yerine diploma alınmaz. Başarı sadece başararak kalınmalı ve övünme vesilesi olmamalı. Bizler gücümüz yettiği kadar sizlerin başarısına çaba harcayacağız ama sonuçta başarı sizin olacak. 
 
Canım oğlum,
Başarılı olmak için çaba harcamaya devam edersin. Senden daha yüksek notlar alan, sınavda seni geçen insanlar senden daha başarılı değiller bence. Okuduklarını uygulamazlarsa sen onlardan daha başarılı olursun hayatta.
Sana başarılar dilerim.


1380 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum - 14/04/2021
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım.
Coşku ile Dolu Oğlum - 14/04/2021
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini dilerim.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet