• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum
14/04/2021
Canım oğlum,
Kitaplarını severek okuduğum Sistem Yayınları kitaplarının arkasında yayınevinin şu sloganı vardır.” Yayınevimiz bilgi ve sevginin temel değerler olduğu bir öğrenme ortamı oluşturmak için vardır” Bu sözü çok sever, bu yayınevinin gelişim konulu kitaplarını okuyarak çok faydalanırım. Çünkü inanmaktayım ki bilgi ve sevgi sahibi olan insanlar başkaları hakkında kötü düşünmeden el ele gelişmeye bakarlar. Bilgi ve sevginin egemen olduğu toplumlarda önce bireyler, sonra aileler, en sonra da o toplum gelişir.
 
Canım oğlum,
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım. Bilgi sahibi olan insan cehalet ile boğuşmayacağından insanları sevmenin, onlara yardım edilecekse yardım etmenin, ya da onlardan faydalanılacak bilgi varsa o bilgiden faydalanmanın yollarını ararlar. Bilgisi daha çok olan insan korkusu daha az olan ve özgüven sahibi insandır ve kârlı ve zararlı olan şeyleri birbirinden ayırmasını gerçek manada bilirler ve ona göre davranırlar.
 
Canım oğlum,
İşte bu yüzden bu değerlere önem veren ve bu değerleri de topluma hâkim kılmak için çaba harcayan yayınevinin kitaplarını okumak, okutmak bana mutluluk verdi her zaman. Gelişimi önemsemek insanları sevmek, bilgiyi severek daha bilgili olmak için çaba harcamak bana huzur vermeye başladı. Bugün bile kitaplarını okuyarak, okutarak gençlere hediye ederek gelişmeye devam etmekteyim.
 
Canım oğlum,
Bilgi de sevgi de paylaşıldıkça çoğalır. Amacı bilgi ve sevgi olmayan insanlar ise eğlenmek ve insanlar ile alay etmenin yolunu ararlar. Hayatını böyle yaşadıklarını zannederler. Halbuki kendilerini kandırdıklarının, eğlenirken rezil olduklarının bile farkına varamazlar. Çünkü bilgi sahibi insanlar kısa vadede bu saçmalıkları fark edemese de bir gün fark edince bilgi ve sevgiden mahrum insanları terk ederler.
 
Canım oğlum,
“Bilgi ve sevgi paylaşıldıkça çoğalır” dedim. Bilgi ve sevgi dolu insanlar işte bu yüzden bilgi ve sevgilerini paylaşmak isterler. Bilgi ve sevgilerini paylaşacak insanlar bulamayınca hem sinir olurlar hem de üzülürler. İnsanların çoğu günümüzde bilgi ve gerçek sevgiden çok maddiyata ve şehvete baktıklarından bilgi ve sevgi göstermek isteyenleri kendi gözlerinden görmek isterler.
 
Canım oğlum,
İnsanın bilgi ve sevgi dolu olması, bunları paylaşacak insanlar bulamaması gerçekten zor bir durum. İnsan bilgi ve sevgisini paylaşmak istedikçe karşı taraftan hep kin ve nefret görmesi. Bilgi paylaşmak istedikçe boş konuşmalara muhatap olması gerçekten de zor. Cahil alimi ne kadar anlamazsa gerçek sevgiyi bilemeyen insan da gerçek sevgi ile dolu insanı işte bu yüzden anlayamaz. Zaten bunun için “aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” demiş bunun farkına varan Mevlâna. 
 
Canım oğlum,
Bilgili olmaya insan ailesinde başlar. Evde konuşulan konular, okunan gazeteler çocuğun okulöncesi hayatını şekillendirir. Bir insan çocukken dedikodu duymaya başlarsa ve anne babası dedikoducu ile o dedikodular sağlam bilgilere dayanmaz ve genelde dedikodu yapan insanın kininden, hastalıklı kişiliğinden doğar. Bu çocuk ilerde en güzel okullarda okusa bile anne ve babasından dedikodu dinlemeye devam ederse duydukları dedikoduları tekrar duyarak onları bilinçaltlarında gerçek gibi algılamaya başlar.
 
Canım oğlum,
Bu insan öğretmen bile olsa kendi görüşlerini uygulayamaz. Anne ve babasının dedikodularını duymaya devam eder ve birde bakar ki öğretmen falan olmuş ama okulda öğrendiklerini değil ailede ve arkadaş çevresinde duydukları boş dedikodulara inanmaya ve onları yaşamaya başlamış görür kendini.
 
Sevgili oğlum,
Olaya şöyle örnekle göstereyim sana diyelim ki, bir insan çocukluktan beri amcasını sevmeyen annesinin amcasını kötüleyen dedikoduları ile iftiralarını duyarak büyümekte. Aslında amcası iyi niyetli insandır ve halim selimdir.
 
Dedikodu yapmaz. Ama dededen kalan mirastan olan hakkını istemekten de geri kalmaz. Anne bu mirastan hakkını istemesi üzerine amcaya kin besler. Baba da bu konuda kılıbık olduğundan çocuklar annenin dedikodularını duya duya amcanın kötü insan olduğuna inanmaya başlar. Aslında bilirler ki amca iyi insandır. “Amcam iyi insan” diyerek gerçeği söyleseler, amcayı ziyaret etseler, Annenin hışmına uğrayacaklardır. Bu hışma yani sert tepkiye uğramamak için anneye şirin görünmek için amcanın kötü olduğunu ziyaret edilmemesi gerektiğine inançları artar. Belki onlar anne kadar amcaya kin beslemezler amca hasta olsa ziyarete gitmezler. Amcanın çocukları bilgili olsa da sevemezler. Ama birisi bunu fark edip de sorduğu zaman “amcayı ve oğlunu sevdiklerini söylerler” Halbuki o çocuklar hakiki manada bilgi ile dolu olsalar anne ve babalarına rağmen bilgi ve sevgi dolu olan amcayı gerçek manada severek ziyaret eder, bilgili yakınlarının bilgisini almaya bakarlar. Hatta çocuklarının da o bilgiyi alması için amcalarının oğullarını ziyaret ederler. Sevgisini lafta göstermeyerek bunu icraata da dökerler.
 
Canım oğlum,
Bilgi ve sevgi ile dolu olmak işte insanı anne ve babasından bağımsız insan olduğunun “anne ve babanın sevdiğini sevmek, onların sevmediği masum olsa bile sevmemek “önyargılarını yıkarak hem saygın çevre edinirler hem de çocuklarını kendilerinden daha bilgi ve sevgi dolu akrabalarını daha çok seven ve onların bilgi ve sevgisinden faydalanan insanlar olarak yetişmeleri için çaba harcarlar.
 
Canım oğlum,
Ben bilgi ve sevgi ile dolmaktan bunu anlamaktayım. Kendini haklı çıkarmak için sevmediği insanları seviyormuş gibi yapan, bilmediği halde biliyormuş gibi yaparak insanları aldattığını zanneden ama kendisini aldatan insanlar kara cahillerdir. Mevki ve makamı ne olursa olsun. Seven insan bir insanı seviyorsa onun hayatının kolaylaşması için çaba harcar. O’nun hakkını alması için çaba harcar. O’nun hakkını vermek kendi elindeyse hakkını verir. Bunu yaparken tutarlı davranır ve özü ve sözü bir olur.
 
Canım oğlum,
Üniversite okumak insana meslek kazandır ve kişilik kazandırmaz. Bize meslek ilk etapta lazım olsa da insana esas lazım olan kişiliğidir ve bence kişilikli insan bilgisi ve sevgisi çok olan ve sevdiği insanın dedikodusunu yapmayan onun hakkını koruyan ve onun gelişimine destek veren insandır.
 
Canım oğlum,
İşte bu gerçekler ile bilgi ve sevginin egemen değerler olduğu bir insan olmak, sonrasında bilgi ve sevgiyi aile ortamına taşımak en sonra da bunu iş yaşamına ve üyesi olacağın sivil toplum kuruluşlarına hâkim kılmaya çalış ki insanlık gelişsin.
 
Canım oğlum,
Bunu yaparken anne ve babanın yanlışlarını bile söylemekten çekinme ve annem ve babam kimi seviyorsa doğrudur. Kimi sevmiyorsa onlar kötü diye düşünme ve benim kendi doğru ve yanlışlarım var diye düşün ve bu hayat tarzı ile anne ve babaya bağlı kalmadan onlardan daha gelişmiş bir kişilik oluşturmaya bak ki önce sen, sonra çocukların en sonra da toplum gelişsin. Toplumun gerisinde kalan gerici toplumun en ilerisinde giden insanlar ise ilerici insanlardır bence. Bir baba olarak senin hep ilerici olmanı isterim işte.


494 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Coşku ile Dolu Oğlum - 14/04/2021
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini dilerim.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
Mağara Gazisi - 28/01/2021
Allah kimseyi Mağara Gazisi yapmasın.
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet