• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Engelli Eğitimini Tamamlamalı
24/06/2016

Sevgili engelli kardeşim,
       
Eskiden eğitimli insan az olduğundan eğitim fazla önemsenmez, eğitimsizler içinde en eğitimli olanlar öğretmen, polis yapılırmış. İlkokul 5 e kadar okuyan insanları 1950 li yıllarda 8 ay bir eğitimden sonra öğretmen yapmışlar. Babaannemin amcasının 2 oğlu böyle öğretmen olmuşlar. Babam ve annem de ilkokul 5 e okudukları halde, çevre baskısı kendi hatalarından dolayı bu fırsatı değerlendirememişler ama sonrasında ömür boyu pişmanlıklarını anlattı durdular.   
      
Sevgili engelli kardeşim,
       
Bizim zamanımızda ise lise mezunu olmak pek çok memuriyete girmek için yeterli oluyordu. Ama şimdi zaman değişti ve yüksek öğrenimli olmanın önemi arttı. O da yetmiyor, 200 e yakın üniversitenin olduğu ülkemizde insanların daha donanımlı olmaları, iletişime önem vermeleri, insanları anlamaları ve sevmeleri gerekiyor. Bunları yapamayan insanlar eğitimlerini en güzel üniversitelerde yapsalar bile geride kalıyorlar hayatta. O yüzden sadece okuldan aldığımız bilgilere bakmadan hayatta da okuyarak, bilgili insanları dinleyerek bilgi ve görgümüzü artırmaya bakmamız lazım. 
     
Değerli engelli kardeşim,
      
İyi bir eğitimin ardından, çok kitap okuyarak, okuduğunu anlayarak insanlarla iletişimimizi sağlamlaştırmak gerekir ki insanlarla rahat anlaşalım. Ama pek çok engelli bazı şeyleri anlamadığı halde çok iyi anlamış gibi davranınca hem komik duruma düşüyorlar, hem de gerçekten kendilerini seven insanları üzerek çevrelerinden uzaklaştırarak zarar görüyorlar. Bunun bir tehlikesi de kendisini sever gibi görünerek yaklaşanların tuzaklarına düşerek maddi ve manevi kayba uğramaları oluyor. Buna çok defa şahit olmuş insan olarak bu mektubu sana yazıyorum.
          
Sevgili dostum engelli kardeşim,
          
Allah(cc)ın ilk emri “Oku” yu sanki engelli kullarına daha şiddetle emrettiğini “ben seni engelli bıraktım ama azim de verdim. Sen sağlam olanlardan geri kalmamak için daha gayretle oku ve geliş” olarak algılarım. Ben de zamanında eğitimin önemini kavramadığım zamanlarda başarısız olunca “Oku” emrinin aslında “eğitimini tamamla” olduğunu fark ettiğimde “Oku” emrine sımsıkı sarılarak eğitimimi tamamladım. Zaman zaman sıkıntı çeksem de bu sıkıntılar daha bana ödül olarak döndü. Her engelli de azimle bunu yaparsa başarılı olacağına eminim.  
           
Sevgili Engelli dostum,
           
Zaman zaman televizyonda skeçlerde “Eğitim şart ”denir. Buna güler çok insan ama bu hayatın en önemli şartı bence. Bunu bence engellilere daha üstüne basarak söylemek lazım. Bugün engelli dünyasına baktığımız zaman eğitimini üniversiteye kadar tamamlayan ve açılan sınavlara da adam gibi hazırlanan, bir konuyu iyice anlamadan harekete geçmeyen insanların hayatta diğerlerine nazaran daha saygın ve başarılı olduklarını çocuklar bile fark ediyorlar. Bunun üzerine düşünerek engelli eğitimini mutlaka surette tamamlamalı. Eğitim almak, diploma almak artık eskisine nazaran artık daha kolay ve avantajlı aynı zamanda zevkli. Kitap okumayı seviyorsan evden dışarı çıkamasan bile, gelişen teknoloji ve imkânlar sayesinde eğitim ayağına geliyor. 
           
Sevgili engelli dostum,
            
Ben 1982 yılında lise 1 de 49 kişilik sınıfta 25 kişilik sınıfta ki, bunların 24 tanesi engelli değildi. Sınıfta kalmıştım. O zaman açık lise yoktu. Bu arkadaşlardan birkaç tanesi sınıf tekrarı yaptı. Ben de dışarıdan beklemeyi tercih ettim. Ancak sınıfın diğer kalanı yaklaşık 20 kişi artık okumayı bıraktılar ki sonra bunların tamamına yakını da eğitimlerini yarıda bıraktıkları için pişman oldular. Ben ise “eğitim şart” diyerek buna “ilk emir ‘oku’yu da uygulamak lazım” diyerek, eğitime ara vermeden hem okuyarak hem yazarak hem okula devam ederek sonradan benim bile hayret edeceğim 2 Üniversite tamamlamak, 5 kitap yayınlamak nasip oldu. Neden? Eğitimimi tamamladım. Okumayı sevdim. Okumayı aşk derecesine sevdim de ondan. Bundan da sen ders çıkarmaya bak.
            
Sevgili engelli dostum,
            
Eğitimine önem vererek engellerini aşıp hayatta örnek olan o kadar insana rastladım ki, “Engelleri Aşanlar” kitabımı hazırlarken engellilerin başarı için mutlaka eğitimlerine önem verdiklerini gördüm. Eğitimine önem verenler hem eserler üreterek hem de başkalarına örnek olarak onlara yol göstererek başarıyı elde etmişlerdi.
            
Sevgili engelli dostum,
            
Engelli olan belki eğitimini tamamladıktan sonra lider olamaz belki, belki müdür olamaz, belki çok yüksek makamlara çıkamaz ama emin ol ki, kesin rezil olacak şeylerle de karşılaşmaz ve hayatı kimseye muhtaç olmadan devam eder. Asıl amaç da bu değil mi sence? 
          
Değerli engelli kardeşim,
          
Hz Ali der ki “İşi olan işi ile meşgul olur. İşi olmayana da şeytan iş verir” Şeytanın vereceği iş de güzel bir iş olmaz değil mi? Şeytanla arkadaş olmamak ve güzel işler yapmak için insan eğitime ve okumaya yönelmeli işte. Amaç diğer insanlar arasında engelli kardeşlerimizin ezilmemesi, horlanmaması olacaksa o zaman eğitiminin önemini görerek her engelli hem kendini eğitmeye baktıktan sonra başka engellilere de yol göstermeye bakmalı. O zaman engellilerin birbirini desteklemesi ve gayreti bakarsın sağlamlara da örnek olur.
        
Çok kıymetli engelli kardeşim,
        
Çok engelli insan kendi gibi engellilere faydalı olacak yerde onları yanlış anladıkları için üzerek küstürmeye bakıyorlar. Bunu da bilmeden yapıyorlar. Hani derler ya “acemi berber kaş yapayım derken göz çıkarır” Gerçekler ortaya çıkınca da çok kere kırılan kalpler tamir olmuyor. O yüzden eğitimin önemi burada daha iyi anlaşılıyor. Eğitim demek ilerleme demek, daha az hata yapmak demek, daha çok mutlu olmak başarılı olmak ve daha az olumsuzluklar yaşamak ve toplum tarafından ezilmemek, horlanmamak demek. Bunu anlamanı candan dilerim. 
          
Değerli engelli kardeşim,
           
“Oku” emri Allah’tan, "Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz” emri peygamberden, “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” sözü Hz. Ali’den, “Aman oğlum ben okuyamadım hep ezildim, sen oku da ezilme” sözü de babalarımızın nasihati. O yüzden bizlere sanki "eğitimden kaçış yok". Yani herkes engellileri seviyor. Bu sevgiye layık olmak için okumak okumak eğitim almak lazım.    
Değerli engelli dostum,
 
Günün duasını da beraber edelim.
 
“Allah’ım. Bizlere okumayı emrettin, bizlere ilerlemeyi emrettin. Doğru olmamızı ve doğruluğu tavsiye etmemizi emrettin. Buna uymaya ve doğru insan olmaya gayret ediyoruz engelli olarak. Bizi ilim yolunda destekle, ilim öğrenme sevgimizi ve azmimizi artır. Bizi bağışla. Bize ilim öğretecek, eğitimimize destek olacak güzel öğretmen ve eğitmenlerle tanışmayı nasip eyle. Sevgimizi ve bilgimizi artıracak dostlar nasip eyle. Bizim ne istediğimizi sen bizlerden iyi bilirsin. Bizim ihtiyacımız olanı bize ver. Biz seni seviyor sana inanıyoruz. En büyük destekçimiz sensin. Amin.


950 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum - 14/04/2021
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım.
Coşku ile Dolu Oğlum - 14/04/2021
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini dilerim.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet