• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Dar Ufuklara Hapsolmayan Oğlum
30/07/2016

Sevgili oğlum,
Bugün ülkemizin insanlarına baktığımız zaman büyük çoğunluğunun dünyalarının genelde dar kalıplara hapsolduğunu, ailesi ve yaşadığı kasaba dışına pek çıkamadığını görüyoruz. Zamanlarını kitap okumak ve güzel şeyler anlatanlar yerine dedikodu edenler ile harcamalarının bunda büyük rolü olduğunu görmek için de iyi bir gözlem yapmak yeterli oluyor. Babası kahvehanede, annesi gün ve arkadaş sohbetinde olan bir insan her ne kadar kendini bu atmosferden uzak tutsa da gene de az veya çok kendi iradesi oranında anne ve babasının etkisinde kaldığı belli oluyor. Benim gözlemlediğim çok az insan, anne ve babalarından çok daha güzel mesleklere sahip olsalar da kişilik olarak anne ve babalarından daha gelişmiş şahsiyete nadiren sahip olabiliyorlar. Bunlardan bir tanesinin de sen olduğunun farkına varmak bana büyük mutluluk verdi.  

Sevgili oğlum,
Yaşadığım zaman boyunca, insanların kitap okumadıkları için dedikodulara daldıklarını, dedikodu yapmalarına rağmen yaptıklarının dedikodu olduğunu kabul etmediklerine ve zamanla bu alışkanlıklarını da çocuklarına yansıttıklarını, anne baba ve çok zamanda dedelerinin zamanla sevdikleri şeyleri ve insanları sevdiklerini, sevmediklerini de sevmediklerini gördüm. Bu da onların ilerlemesini değil yerinde kişilik olarak saymalarına sebep oluyor. O yüzden atalarımızın “ Yerinde sayanlar, yürüyenlerden daha çok ses çıkarır” demeleri de boşuna değil. Sen hep ilerlediğin için yaptıkların sessiz ve derinden oluyor. Bunları sana yazdığım gibi çevremde de insanlara anlatmak istiyorum ama hiç kimse duymak istemeyen kadar sağır, görmek istemeyen kadar kör olamıyor.

Sevgili oğlum,
Manevi ve düşünce dünyamızı genişletmek için bolca kitap okumak, kitap bulamayınca da insanların davranışlarına kızmadan onları da kitap gibi okumak bizim manevi ve düşünce dünyamızı genişletir. Ancak insan olmamız gereği ve akrabalarımız sevmemiz ve sosyal sorumluluk duymamızdan dolayı onların yanlış davranış ve düşüncelerine kızmadan edemiyoruz. Aslında kızmak ve küsmek, uzak durmak onlara zarar ama onların vurdumduymaz davranması sonucu zararı bizler görüyoruz. Sinirlenmemiz yanımıza kar kalıyor. Bunun en iyisi dinleyen olduğu müddetçe konuşmak, okuyan olduğu müddetçe de yazmak dinlenmediğimiz yerde konuşmamak, okunmadığımız yerde de yazmamak en iyisi. Ne bize zarar ne onlara 

Sevgili ve biricik oğlum,
Ülkemizin ilerlemesi için önce bizim iç başarımızı sağlamamız yani kişilik olarak gelişmemiz ve başkalarına zarar veren değil fayda sağlayan insan olmamız lazım. Ama her şeyden önce de kişiliğimizin kendimize faydalı olması şart. Yani biz başkalarının yanlışını gördüğümüz zaman onlar istemeden düzeltmemek ve kızmamak zorundayız. Ya da onlar yardım istemedikçe biz yardıma koşarsak belki de onlara zarar veririz. Bir de yardıma ihtiyacı olduğu halde onurlu ve gururlu olduklarından dolayı yardım istemeyen insanlara çok da ısrarcı olmamak şartı ile yardımcı olmaya bakmak lazım. İstemeyen adama biz çok istesek de faydalı da olamayız. Bunun bilincine ben çok geç vardım ama sen daha erken varırsan daha çok fayda görürsün.”Kızım sana söylerim gelinim sende anla” misali sana anlattıklarımı okuyanda faydalansın diye kayıt altına almak sanırım mantıklı bir çalışma.

Sevgili geleceği parlak oğlum,
Bazı insanlar vardır evlat ve mala sahip oldukları zaman dünyanın en güçlü insanı oldukları vehmine kapılarak bunlarla övünmeye ve bunlara sahip olmayana tepeden bakmaya başlarlar. Bilmezler ki, mallar da evlatlarda hatta bu yaşadığımız hayat bile bir emanet. Bu emanete sahip olduğumuz için sahip olmayanı küçümsemek, Allah’ın ibret olsun diye yarattığı engellileri önemsememek, küçümsemek, hatta ileri giderek alay etmek cehaletin ve dünya konusunda mantıklı düşünememenin bir ürünü değil mi? Unutmamak lazım ki küçümseyeni zaman gelir küçümserler, önemseyeni zaman gelir daha çok önemserler.

Sevgili oğlum,
Başkaları bizleri önemsemese de bizler kendimizi önemseyerek evrenin saygın bir vatandaşı olarak daha çok bilgi sahibi olmak, insanlara daha faydalı olmak için çaba harcamalı, okumalı, güzel şeyleri dinlemeli ve sevmesi gerekeni ve bizi seveni sevmeliyiz ki hayatta var olmanın mutluluğunu yaşayalım. Okuyarak ve bilgili insanlarla öğrenmek amacı ile seviyeli sohbetler etmek dar ufuklarımızı yıkarak düşünce ve manevi dünyamızın genişlemesine ve mutluluklarımızın artmasına sebep olur. Bu da ailemize, o da vatanımızın gelişmesine ve mutlu olmasına sebep olur. Zaten kötü niyetli insanlarda bilgi ve sevgi seviyesi düşük ve dar ufuklu güçsüz insanları hedef almaz mı? Bunu elde etmek için mevki makam değil insanın kendi gayreti yeterli oluyor. Öyle insanlara rastlarız ki,  müstahdem, çiftçi, işçi unvanları olmasına rağmen manevi dünyaları bilgi ve sevgileri çok genel müdürden geniş ve ufukları da daha uzaklara görür. Sen bunlardan ol. Bunu sağlamak için “insan olmak” yeterli.”İnsan olmak” , “Bilinçli insan olmak”, “Bilgi ve sevgi dolu insan olmak” bence dünyanın en büyük geçici unvanlarından daha büyük unvanlardır. 

Sevgili oğlum,
Yaşantımız her zaman ilerleyerek devam etmeli. Mesela ilkokulda okurken koyduğun hedefin ortaokulda daha geniş ve ilerde olmalı, lisede hedefin ortaokuldan daha ilerde lise de hedefinde ortaokuldan daha ilerde olmalı. İnsan bir hedefine ulaşınca kendine yeni hedefler koyarak hayatta hem manevi hem de ufuklarını genişleten insan olarak ileriye bakmalı. Böylece insan önce kendini geliştirecek, sonra işini, sonra ailesini ve ülkesini. Ama günümüzde öyle insanlara rastlıyoruz ki, bir planı olmadan, etkili hitabeti olmadan, sadece laf kalabalığı yaparak ve gelişmemiş kitleleri de arkasına alarak ülkeyi kurtarmaya çalışıyor. Hedef olmadan bir plan olmadan, bunları da insanlara anlatmadan insan nasıl lider olabilir? Ufku dar insanın liderliği geçici ufku geniş, bu ufkunu bilgi ve gerçek manada sevgi ile donatan insanın liderliği kalıcı, hatta öldükten sonra bile O’nu hiç tanımayan insanlar tarafından bile farkına varılan sahiplenilen, örnek alınan bir liderlik olur.      

Sevgili oğlum, geleceğin lideri,
Ufku geniş insan olmak için ufku geniş insanların liderlerin hayat hikâyelerini okumak ve onların ufkunu nasıl geliştirdiğini anlamaya bakmak lazım. Hayata bakışlarını beğenmesek bile lider olan her insanın hayatı ibret ve ders alınacak kadar, faydalanılacak kadar önemlidir. Ben bunun farkına geç vardım bari sen ve bugünün gençleri bu farkı zamanında görsünler.    

Sevgili oğlum, 
Mektubumuzu duamızla tamamlayalım
“Allah’ım, beni ve çocuklarımı milletimin ve tüm dünya çocuklarını her zaman ufuklarını genişleten insanlardan eyle. Onları emrin olan “Oku” emrini anlayacak idrak ve düşünce kapasitesi ver. Önce kendini geliştirenin dünyayı geliştirmekten daha önemli olduğunu genç beyinlere bağışla. Onlarda bu bilincin gelişmesini arşı tüm arzı kaplamış olan sen yaparsın. Sen büyüksün. Gençleri de geliştirecek olan sensin sen. Amin” 


1332 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum - 14/04/2021
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım.
Coşku ile Dolu Oğlum - 14/04/2021
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini dilerim.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet