• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
Tasarım & Yazılım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Erdem Öncül ile Röportaj
03/11/2016

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Pazar MYO Bankacılık ve Finansman Bölümü Öğrencisi Erdem Öncül: "Pazar'a okumaya gelen yani gerçekten okumaya gelen öğrenciler için ideal bir yer "
 
Soru: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar? 
 
Erdem Öncül: 13.01.1997 doğumluyum. 5 kişilik bir ailenin en büyük çocuğuyum. Manisa’nın Soma ilçesinde doğdum ve büyüdüm. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Pazar meslek yüksekokulu finans-Bankacılık ve sigortacılık bölümü öğrencisiyim. İlkokulu Fikri Akay ilköğretim okulunda tamamladım ve bölgemizin en iyi şartlarına sahip Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesini kazandım. Burada da yabancı dil bölümünü tercih ettim. Tokat'a gelmeden önce de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm bölümünü kazandım fakat gitmedim. Kendimle ilgili olarak tam bir futbol düşkünüyüm, oynamaktan da izlemekten de büyük keyif alıyorum. Sporun her dalını seviyorum; basketbol voleybol tenis masa tenisi ve daha birçoğu tam bir spor tutkunuyum aslında.
 
Soru: Neden Bankacılılık ve Neden Pazar? Bu okulu tercih etmeden önce ve şu an duygularınız arasında ne fark var? 
 
Erdem Öncül: Bankacılık olarak sınırlandırmak istemiyorum benim asıl ilgim yabancı dil o yüzden 2 yıllık okumayı tercih ettim yeterli seviyede İngilizcem var hem aldığım lise eğitiminden hem de Bodrum’da turizm de çalıştığımdan ilerletebildim. Bölümümü bitirdikten sonra Fransızca eğitimi almak istiyorum sonrasında iş imkanlarını değerlendirebilirim. Tokat’ı yazma sebebim ise farklı hislerden kaynaklanıyor buradan konuşmam doğru olmaz ama pişman değilim sevdim burayı kısa sürede.
 
Soru: Ailenizden bahseder misiniz? Anne ve babanız ne iş yapar? Kardeşleriniz nerede okur? Onların sizin çabalarınıza bakışı nedir?
 
Erdem Öncül: Babam Bodrum/Yalıkavak'ta turizmle ilgileniyor yaklaşık 20 senedir. Şimdi ise emeklilik bekliyoruz.
 
Annem ise ev hanımı 2 kardeşim var. Biri Soma’da bir Anadolu Lisesinde 4. Sınıf okuyor ve siyasetle ilgilenmek istiyor. En küçüğümüz 1 yaşını yeni bitirdi. Her aile gibi bizimkilerde başarılı olmamı umuyor inşallah boşa çıkarmam. 
 
Soru: İş hayatında nerelere kadar gelmek istersiniz?
 
Erdem Öncül: Uluslararası finansman ile uğraşmak daha çok ilgimi çekiyor. Yapabilirsem bu şekilde yükselip yönetim birimlerinde yer almak isterim. Kariyerimi ülkeme faydalı olmaya adamak isterim.
 
Soru: Çok gencin aksine siz okumayı ve iletişimi seven insansınız. Bu size ne kazandırıyor?
 
Erdem Öncül: Konuşmayı ve yorum yapmayı seviyorum hatta bunu yazıya dökmek ve olabildiğince çok insana duyurmak istiyorum. Yazarlık yapmak isterim ama edebi olarak değil güncel konularla ilgili yazılar bana daha hoş geliyor. Fırsatım olursa denemek ve hatta üzerine gitmek isterim. Girişken olmak tabii ki iyi bir şey fakat doğru kararlar vermeden bir işe kalkışmak da pek sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. 
 
Soru: Okulunuz ve üniversitenin gelişimi için neler önereceksiniz?
 
Erdem Öncül: Bence okulumuz gayet iyi beğenmeyen öğrenciler sadece dezavantajları avantaja çevirmeyi bilmedikleri için böyle düşünüyorlar. Şartlar gerçekten güzel sadece elimizde olan bu diyerek onun üzerinden çıkarımlar yapmak lazım diye düşünüyorum. Mesela okulumuz küçük ve az öğrenci var az öğrenci demek çok ilgi demek hocalarımız bizimle daha çok ilgileneceklerdir.
 
Soru: Pazar halkının size olan yaklaşımını nasıl buluyorsunuz? Pazarlı yöneticilerin yaklaşımlarını nasıl  buldunuz? 
 
Erdem Öncül: Buranın yerli halkı gerçekten çok iyi insanlardan oluşuyor. Burayı bu kadar çabuk sevmem ve benimsememdeki asıl etkenlerden biri buranın insanları. O kadar sıcak ve yardımsever insanlar ki buraya taşındığımızdan beri ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Sürekli yemekler geliyor halimiz hatırımız soruluyor çok memnunuz. Yöneticilere gelince bir kaçı ile tanıştım Pazar milli eğitim müdürü, belediye başkanı ve kaymakamla hepsi iyi kişi ve yöneticiler fakat ilçedeki nüfus az ve yatırım olmadıktan sonra yöneticilerin de yapabilecek fazla bir şeyleri kalmıyor. Sadece iki tane market var bu bile her şeyi anlatıyor galiba. Beklenti olarak da sadece yoksul halkı mağdur etmezlerse yeterli bir sonuç olur.
 
Soru: İlerisi için güzel hedefleriniz var bunlar neler?
 
Erdem Öncül: Genele bakacak olursak tabii ki dezavantaj gibi görünüyor ben bunu avantaja çevirebileceğimiz noktalar olduğunu düşünüyorum. Ben 4 yıllık okuyabilecek puana sahiptim fakat 2 yılı kendim tercih ettim. Bunu şu şekilde avantaja çevirmeyi düşünüyorum 2 yılda Fransızca eğitimi alarak 2 diploma sahibi olmak bana daha mantıklı geldi. Bazı şeyleri yaşayarak öğrenmek lazım ben bunun doğru olduğunu düşünüp böyle bir tercihte bulundum sonuçların olumlu mu olumsuz mu olduğunu yaşayıp göreceğim fakat bir dezavantaj görmüyorum.
 
Soru: Manisa Soma'dan 5000 nüfuslu Pazar'a gelmek kolay olmasa gerek. Farklar neler sizce?
 
Erdem Öncül: Manisa/Soma büyük bir yer yaklaşık 110.000 nüfusa sahip dolayısıyla iki yeri karşılaştırmaya gerek yok her yerin kendi olumlu ve olumsuz yanları var bunları iyi analiz etmek lazım. Pazar da okuluna kendini daha kolay verirsin çünkü pek fazla alternatif yok. Soma da ise her şey elinin altında konsantre olmak kolay olmuyor. Soma'daki maden kazasından sonra somaya çok fazla yardım geldi kimse mağdur olmadı. İşçilerin ücretleri artırıldı çalışma günleri ve saatleri azaltıldı. Ama sadece kötüden bahsediliyor bunları hiç kimse haber niteliğinde görüp yayınlama gereği duymadı. Soma için bir algı yaratılmaya çalışıldı köy yeri gibi gösterildi alakası yok Soma çok gelişmiş bir yer ama havası gerçekten kötü hem maden hem santral bir ilçeye çok fazla yaşanılmaz bir hale gelmesi mümkün inşallah önlemler alınmıştır.
 
Soru: Özelde Pazar MYO da Bankacılık, genelde Bankacılık kazanmak isteyenlere neler önereceksiniz? 
 
Erdem Öncül: Bankacılık inanılmaz şekilde büyüyor ve önü açık Soma’yı baz alırsam neredeyse bütün şubeler mevcut yani bu 10 sene öncesi bile böyleydi tercih yapmak isteyen arkadaşlarıma sormak lazım eğer bu meslekte mutlu olabileceklerini düşünüyorlarsa ben açıkta kalacaklarını sanmıyorum. Pazar'a okumaya gelen yani gerçekten okumaya gelen öğrenciler için ideal bir yer her şey uygun burada belki her şeyi pazardan temin edemezler ama zaten merkeze 25 dakikada gidebilirler yani bir ayağımız zaten merkezde pazar gerçekten avantajlarının farkına varıldığında güzel bir yer
 
Çok sağ ol Erdem tüm içten ve samimi duygularını bizimle paylaştın, okuyanda faydalanmıştır umarım.


861 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Burak Kılıçaslan ile Röportaj - 30/03/2020
İyi yazmak, çok okumaktan geçer. Bellek ne kadar çok dolarsa, o kadar fikir üretir ve kalem erbabının kalemi bir o kadar verimli ve kuvvetli olur.
Ahmet Bilgehan Arıkan ile Röportaj - 30/03/2020
Siz de "Umut Adına Martı Olmak" isterseniz bize tanıtımlarda destek olabilirsiniz.”
Ünal Kar İle Röportaj - 06/05/2017
Tokat yakın zamanda kültür ve sanat alanında marka şehir olarak tüm dünyanın hafızasında yer edecektir.
Erhan Gök İle Röportaj - 06/05/2017
Bence inançlı olan hikâyesine, hayal gücüne güvenen herkes kitap çıkarmıştır. Veya bunun hazırlığındadır.
Cemal Kutay Kahraman İle Röportaj - 03/02/2017
"Milli sporcu olmam bana çok şey kattı. Kendime olan güvenimi kazanmamda etkili oldu.”
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj - 29/12/2016
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj
Mamurjon Akhmatjonov İle Röportaj - 05/12/2016
Özbekistanlı Üniversite Öğrencisi Mamurjon Akhmatjonov:
İşaret Dili Tercümanı Faruk Bilge ile Röportaj - 18/11/2016
İşaret Dili tercümanı Faruk Bilge: "Öğretmenler işaret dilini iyi bilerek üniversitede okula atanmalı"
Ali Özkanlı ile Röportaj - 12/10/2016
"Öğretmen, kendisine, ailesine ve topluma örnek olmalı, bilgi ve tecrübesiyle onları aydınlatan bir güneş gibi olmalıdır."
 Devamı