• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Ailece Görüşülen Dostluk
12/07/2016

Sevgili Dostum,
Birbiri ile gerçek manada dost olan insanlar eğer evli ve iş sahibi iseler, tanıştıktan sonra da ailelerini, varsa çocuklarını tanıştırıp kaynaştırarak, acı ve tatlı günlerde yardımlaşma, bilgiyi ve yaşama  prensiplerini birbirlerinden öğrenme yollarını  öğrenerek dostluğun daha çok kaynaşmasına vesile olurlar.

Sevgili dostum,
Ben dostlukların kaynaşılan bir  dostluk olmasını isterim. Sadece siyasi parti mitinglerinde ya da sivil toplum kuruluşlarında  konuşulan, sonradan ailece konuşulmayan, kaynaşılmayan, cemaatleşme ayırımı yapılmayan bir dostluk istemekteyim. Ne yazık ki bizi sevdiğini söyleyen, bizi dost kabul eden, öyle iddia eden insanları eve davet ettiğin, ailece kaynaşalım dediğin zaman ret etmeleri de ret gerekçelerinin bizi tatmin eden bir gerekçe olmayışı da gerçek dostluğu benimseyen bana dokunur.

Sevgili dostum,
Bazen kitaplarda, insanların ailece katıldıkları güzel dostlukları okuyunca, biz de neden böyle dostluklar kuramıyoruz? Diye düşünmüşümdür her zaman.

Biricik dostum,
Toplumun sadece maddiyata bakması ve sadece siyasete bakması, sadece olumsuzluklara bakması, kalbini ve beynini geniş tutan insanların az olması benim üzülmeme sebep oluyor. İnsanlar dindar olduklarını iddia ediyor ama sadece namaz, oruç gibi ibadetlerin, yeterli olmadığını, dostluklar kurmanın, bu dostlukları sevgi ile büyütmenin de büyük ibadet olduğunu anlamadıkça, bunu toplum kesimlerine de anlatmadıkça, dostlukları yaşamadıkça, bizim için sevdiğimiz dostlarımızı ailemiz içinde severek onları da birbiri ile tanıştırmadıkça dostluktan bahsetmeyelim değil mi?

Sevgili dostum,
Dostluklara önem vermekteyiz ama insanlara baktığımız zaman gelişmediklerini, kiminin sadece sempati duyduğu parti penceresi dışında dünyaya bakamadıklarını, kiminin de sadece maddiyat penceresinden baktıklarını, bu durumda da büyük resmi, insanların gelişimini göremediklerini, insanlara ve hayata hakkında sağlıklı düşünceler üretemediklerini görerek üzülmekteyim. 

Canım dostum,
Bir insanın ailesini ihmal etmesini, ailesini bilgili, kültürlü ve sevgi dolu iş arkadaşları ile tanıştırmamasını, sadece siyasi görüşüne paralel, sadece dini görüşüne paralel olan insanlarla tanıştırmasını yadırgarım. İşte insanlar sadece  kendi görüşlerine yakın insanlarla dostluklar kurduklarından insanlar dostu az insanlar olarak yaşıyor. Dostlukları sağlam kuran, bunu da ailesi ile paylaşan insanlar daha rahat ve hayattan zevk alarak yaşıyor.

Canım dostum,
Kim ne derse desin, dini cemaatlerden olsun, sivil toplum kuruluşlarından olsun, siyasi partilerden olsun toplumun geniş kesimlerine hitap etme kaygılarının olmadıklarını görmekteyim. İnsanlar sadece kendini tatmin eden çevrelerde yaşamaktalar. Başka tanımadıkları insanlar onlar ile işbirliği yapmak isterse, “Ne güzel insanlar iş birliği yapmak için bize müracaat etmekte, bize el uzatana biz de kalbimizi uzatalım, bir şu adamı tanıyalım, kaynaşalım” diyecek yerde bu adam neye bize aradı? Bir çıkarı mı var? Aman bizim arkadaşlara zarar vermesin” diyerek olumsuzluklar ile hayatlarını şüphe, desise, yeislerle sürdürmekteler. 
Kısaca hayatı zorlaştırmaktalar.

Can dostum sevgili kardeşim,
Bunun yanında el uzatan insanları sevmek, dostluk kurmak, insanların sadece vücuduna değil, insan olduğu için insanca değer vererek, ondan faydalanma, onu aile ile tanıştırma, sonrasında ona gereken değeri vererek ikramlarda bulunma yollarını da arar. Çünkü olumlu düşünmeyi öğrenmiş ve sevmeyi de hakiki manada bilmiştir. Hakiki manada seven insanlar da maddi şeylerde huzur aramazlar. Maddiyatta huzur bulduğunu söyleyenler yaşlanıp da güçten düştükleri zaman  sıkıntıyı da beraberinde getirdiğini görürler.

Canım dostum,
Maddiyata değer veren, evi ve arabası olunca kendisini dünyanın en büyük adamı olarak görerek, milleti aptal yerine koyarak, kendisini haklı çıkarmak için olmadık yalanlarla komik duruma düşen insanlara her zaman midem bulanır. Ne yazık ki çevremdeki insanların çoğu böyle insanlar. Karşısındaki insana değer vermeyen, değer veriyormuş gibi onu yalancı çıkaran küçümseyen insanlara bizim nasıl değer vermemizi beklerler acaba? 

Canım dostum,
Bizler sevebildiğimiz kadar dostuz, ama gerçek manada sevebildiğimiz kadar. Akrabalık kan bağı ile olan akrabalık ise akrabalarımızı sevmeliyiz. Ama akrabalarımız gerçek manada bizi sevmez ve durmadan bizde olmayan şeyleri sanki varmış gibi isterse ve veremediğimiz zaman da adımız cimriye çıkarsa ne yapalım? O zaman kan bağı olmayan ama gönül bağı ile senin gibi bizi hakiki manada seven insanları dost bilmek ailece onlarla sohbet etmek kaynaşmak bize zevk verir. İşte bende bunu yapıyorum. Akrabalık demek kan bağı olan demek değil insanı anlayan hakiki manada seven demek.

Can dostum,
Koskoca bir kurumda çalıştım. Yüzlerce kişinin içinde sadece ailece görüşeceğimiz 2 kişi ile dost oldum. Sonrasında, sadece siyaset ve maddi şeylerin konuşulduğu 10 kişinin de hep bir ağızdan vücut dili ile “Ben yatarım, ben yatarım. Ben milliyetçiyim, ben milliyetçiyim, ben seni sevmem ben seni sevmem ben dalga geçerim. Ben borcumu ödemem. Ben .. ben … “diyen insanların arasına düştüm. Herkes az insan arasında mutlu olduğumu zannederken ben gerçek manada dostluğu bulamamanın sancısını yaşadım ve halen de yaşarım.. Bilgi sunan insanları insanlardan uzak tutan, onları gençlerden uzak tutan, sonra da “biz milliyetçiyiz, biz gerçekten ülkemizi severiz” masalları ile avunan ülke ne kadar kalkınabilir? 

Sevgili dostum,
Beni seveni, ama gerçek manada beni seveni ben her zaman sevmeye gayret ederim. Ama benim boş boş söylenen “Seni seviyorum” laflarına ise karnım tok. Mesela beni sevdiğini söyleyip de, ona güzel fikirler anlattığım arkadaşım benimle alay ederse, buna da şaka derse ben nasıl severim o insanı. Çok parası varken bize yardımcı olmuyorsa ben nasıl severim? Çok istememe rağmen çocuklarını da benim çocuklarım gibi sevmek, onları da çocuklarım gibi aydınlatmak istememe rağmen bundan kaçınan dostuma ben nasıl dost derim? 

Sevgili dostum,
Dostlukları severim ben. Akrabalık gibi zorunluluk yoktur. Yani seversen seversin, sevmezsen uzak kalırsın. Ama akrabayı atmak zor oluyor. Dostluklar ise sadece gönül bağı ile bağlı olduğundan ben severim. Gönüle çok önem veren insan olarak bunu, gönül bağını severim. Ailece dostluklar kurmak da benim hoşuma gider. Çoluk çocuk etkileşim ve fark etmeden insanların birbirine güzellikleri aşılaması ve kaynaşmaları ne müthiş duygudur. Dostluklarını sadece kahvehanelerde yaşayan,  partilerin toplantılarında yaşayanlara işte bu yüzden sempati besleyemem.

Can dostum,
Dostluklar ne kadar candan, içten yaşanırsa, o dostlukların içinde yer alan topluluklarda mutluluk ve gelişim vardır. Sevgi vardır. Sevginin hakiki manada yaşandığı yerlerde zorluklardan asla yılmak yer almaz. Çünkü dostluk duygularının samimiyetinden şeytan da dâhil kötülükler korkar kaçar.

Can dostum,
Sen benim ailemi seven, ben de senin aileni seven insan olarak uzak şehirlerde de olsa birbirimizi ailemizi ziyaret etmemiz beni çok duygulandırıyor. Sana dostlukların her zaman daim olmasını dileğiyle kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum sana.

Dostluğumuz zamanla sağlamlaşan bir kale olsun dilerim.


1034 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum - 14/04/2021
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım.
Coşku ile Dolu Oğlum - 14/04/2021
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini dilerim.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet