• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905334645270
Okuyalım, Okutalım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Üniversiteli Oğlum
09/07/2016
        
Sevgili oğlum,
       
Sana bu mektupları yazmaya başladığımda henüz bir bebektin. Bir baba olarak sana mektuplar yazmam gerektiğine inanmıştım. Yazmaya başlamıştım ve yazmayı sevmem sayesinde bir süre sonra yüzlerce mektup oldu. Bunları önce deftere kaydediyordum. Sonra bilgisayara geçerek yerel gazete ve bloglarda yayınladım. Hatta bazı mektuplar defalarca yayınlanmasına rağmen ilk gün yazılmış gibi okundu.  Bazıları binlerce okundu. Çok insandan hayır dualarda aldım. Ben sana yazdım, hem sen hem başkaları faydalandı. Bu da yazmanın ve okumanın üstün gücünü gösteriyor.
         
Sevgili oğlum,
         
Sen doğmasan sen dünyaya gelmesen ben de baba olamayacaktım ve bu mektuplarda olmayacaktı. Dolayısı ile insanlarda güzel mektupları okuyamayacaktı. İnsanın varlığı ile başkalarına ilham vermesi ne güzel duygudur.”İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır” emri ne güzel bir emirdir. “İyilikleri emretmek ve özendirmek, kötülüklerden insanları alıkoymak” ne güzel şeydir.  Kötü şeylere engel olmak ve güzellikleri sevmek.  Ne  güzel duygu.  İyi insan olduğunu iddia edip de bunun tam tersini yapan yani “ kötü insanlara hoşgörüde bulunup da güzel şeyleri yapan insanları kıskanan,  yaptıklarını takdir etmeyen görmemezlikten gelen insanlara ne kadar acırım. Çünkü zavallılardır.
        
Sevgili oğlum,
       
Sen daha sonra anaokuluna başladın. Geçen gün anaokulunda okuduğun şiirin videosunu seyrettik ailece. Biz duygulandık. Sen ne kadar güldün, ne kadar komik buldun eski halini biz bile şaşırdık. Hayat böyledir oğlum geçmişe bakınca genç isen gülersin bizim gibi anne ve babaysan hüzünlenirsin. Duygulanırsın. 
          
Canım oğlum,
          
Sonra ilkokul yılların, sonra ortaokul ve en sonunda da başarılarla geçen lise yılların, ergenlik dönemine girmen ve koskocaman insan olman ile bazen duygulandık ailece bazen hüzünlendik.
           
Canım oğlum,
           
İnsan bedenen gelişiyor. Bunu durdurmak mümkün olmuyor. Ama insan sadece bedenen gelişmiyor. Bilgi ve ruhi olarak da psikolojik olarak da gelişmesi gerekiyor. Beden gelişirken bilgi sahibi olmayı istemeyen inatla reddeden, psikolojik olarak gelişimini de sağlamayan insan sonradan hayatta zorlanmaya ve sadece kendine değil, kıskançlıkları hasetleri verdiği maddi ve manevi zararlar ile diğer insanlara başta ailesi olmak üzere zarar vermeye başlıyor. Bunun önlenmesi için de insanın bedenen gelişimi yanında ruhen, psikolojik olarak, bilgi olarak da gelişmesi gerekiyor. Senin bunu başardığını görmek beni mutlu ediyor. Bunu sağlayan insan da hem hayatında hem meslek hayatında büyük oranda da evlilik hayatında başarılı olacak demektir.
         
Sevgili oğlum,
        
Zaman çabucak geçiyor durduramıyoruz. O yüzden gelişimimizi bedenen ve ruhen eşit oranda sağlarsak hem hayatta kendimize hem ailemize hem de topluma faydalı olmanın sevincini yaşayarak “İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır” emrini yerine getirmenin mutluğunu yaşar.  Bu güzel gelişimini 18 yaşına kadar sürdürdün. Bundan sonra daha gayretle daha çok öğrenme, okuma, isteği ile sürdürmeni bekleyeceğiz senden. Hayatta yerinde saymadan “İki günü birbirine denk olan ziyandadır” peygamber emri gereği her geçen gün daha ileri gitmek için çaba harcamalıyız. Ne kadar çok kendimize ve insanlara sevgi ve bilgi temelli faydalı olursak o kadar mutlu ve bahtiyar olarak kazançlı çıkarız hayattan. Bu yüzden senin bu konuya dikkat ederek bu hayat serüveninde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gayretinin artarak devam etmeni bekleyeceğiz.
          
Canım oğlum,
         
Hayatta başarı neye ne kadar zaman ayıracağımızı bilmek, zaman gibi değerli kaynağımızı değerlendirmek, boş şeylere zaman ayırmamak, faydalı şeylere daha çok zaman ayırmak ve maddiyata daha az önem vererek sevgi ve bilgi temelli çalışmalar yaparak, manevi dünyamızı zenginleştirerek elde ederiz.  Bugüne kadar okuduğum kitaplarda yaşadıklarımda özetle bunları gördüm. Uygulayınca başarı da benimle beraber oldu. Zaman planlamasına önem veren insan her zaman başarıyı yakalayan insandır.  
          
Canım oğlum,
           
Üniversite yaşamı okul ile hayat arasında en önemli köprüdür. Bu yüzden çok insan Üniversite yaşamını pek öğrenme değil de eğlenme zamanı zanneder. Hâlbuki Üniversite hayatının “ öğrenme köprüsü “ olarak gören insan sadece okulda hocalarından değil aynı zamanda çevresinde tecrübe ve bilgi sahibi olan insanlardan da en azami düzeyde faydalanmasını bilen insandır. Çünkü hayat okulunda hoca yoktur. Sen hocalarını bulacak ve faydalanacaksın. Bu yüzden Üniversite hocaların dışında hayatta da sana yol gösterecek hocalar bulduğunda onlardan kaçmadan onlardan faydalanmaya bak. Günümüzde çok Üniversiteli buna dikkat etmediğinden dolayı da ileriki hayatında çok sıkıntı çekiyor ve önüne çıkan hocaları anlamadığından “bana yol gösteren yoktu” diyerek kendi hatasını bile kadere yüklemeye çalışmaktadır. Biraz düşünseler hayat bizlere faydalı olmak isteyen insanlarla doludur ama biz gençliğimizde, gençlikten dolayı onların bize faydalı olmasına müsaade etmemişizdir. Bu konu üzerine iyi düşünmek lazım.
         
Canım oğlum,
          
Yarın okul bitince evleneceksin. Belki de bizler o güne kadar görmediğimiz bir insana seni eş diye terk edeceğiz. Yani halk deyimi ile seni “elkızına” hediye edeceğiz. Belki o senin hayatına çok büyük mutluluklar ve artı değerler katacak belki hayatını karartacak.  Bizlerin nasihatini bile dinlemeyeceksin. Çünkü aşk ve sevgi insana her türlü hatayı yaptırır. Bu konuda dikkat etmek senin görevin. İş ve aile başarısı bir arada olmayınca mutlulukta olmuyor yani.
         
Canım oğlum,
          
Sonra baba olacaksın belki de, benim babamın değerini elimden gittiği zaman anladığım gibi sende babanı elinden gittiği zaman anlayacaksın.  Babam da babasını 16 yaşında iken kaybettiğinden ancak elinden gittiği zaman anlamış.  O zaman çok sevdiği eşine bağlanarak bu acıyı azaltmaya çalışmış. Ama baba candır ve babanın yerini eş tutamaz. Babalar her zaman sever ama sevdiği de çok zaman anlaşılamaz. 
    
Canım oğlum,
    
Üniversite öğrencisi olmaya az zaman kala bunları hatırladım ve sana mektup olarak anlattım. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az demişler.


1585 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Çay Felsefesi - 13/08/2021
Cömert tanınmak ve bilinmek istiyorsak çay ikram etmekten, çay ikramlarını sevgi ile kabul etmekten kaçınmamalıyız.
Karınca Fabrikası - 03/05/2021
Karınca Fabrikası
Bizim için Bizsiz Asla - 22/04/2021
Bizim için Bizsiz Asla
Maşallah - 21/04/2021
Maşallah
Güçsüzleri Koruyan Oğlum - 21/04/2021
Güçsüzleri Koruyan Oğlum
Bilgi ve Sevgi Temelli Oğlum - 14/04/2021
Bilgi ve sevginin temel değerler olduğu toplumların sırtının asla yere gelmeyeceğine inanmaktayım.
Coşku ile Dolu Oğlum - 14/04/2021
Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle, ailenle, iş arkadaşlarınla, tüm milletinle, insanlıkla paralel olarak devam etmesini dilerim.
4 Yılda 650 Kitap Okumak - 10/02/2021
4 Yılda 650 Kitap Okumak
Telif - 28/01/2021
“Gerçek telif mutluluktur”
 Devamı
Fikir Konağı
Abdullah Küçük
Ev Hapsi Günlerinden

Ali Haydar Koyun
Rakamlarda büyük, güç de zayıf olan topluluk

Derya Kadıoğlu
Yalvaç'ın İnsanları

Fırat Han Koçak
Dünyayı Sömüren Küresel Çeteler - 4

Hanife Mert
Eylül ve Hüzün

Zehra Gaylan Yüksekkaya
"Sahi, Neydi Bayram?"

Abdullatif Acar
Umut Adına Martı Olmak

Afşin Selim
Kitapla Diriliş

Ahmet Aytaç
Yazmak kolaydır, Okutturmak büyük marifet ister...

Altun Özmeşe
Kalpteki Kor Parçası

Aslı Ersoy
Zıtlıkların Öğretisi*

Aynur Hazar
Nice Ömürler Eskir Yaşamanın Teninde

Ayşen Kurban
Eksiğim

Aytekin Duran
Görmek ve Duymak Nasıl Bir Duygudur...

Beyhan Uygur
Şekerci Dede ve Tonton Eşi

Burak Kılıçaslan
Burak Kılıçaslan: Emin Demir ile "Ferman" Üzerine Bir Söyleşi

Çağrı Cebeci
Çağrı Cebeci: Yaşlılık

Dilruba Başak
Her Şey Sevince Güzel

Diyanet İşleri Başkanlığı
Öfkeye Hakim Olmak

Engin Dinç
Dil Belası

Ergül Yılmaz
Bir Demet Şiir

Gamze Karadağ
Kayahan Demir: Gaipten Sesler

Gamze Parlak
İnsanlık Nereye Gidiyor

Gözde Karadağ
Gözde Karadağ: Hakan Yusuf Yılmaz - Alpagut Budun 1 Beklenmedik Keşif

Gülhan Teke Genç
Evrildik (mi?)

Hatice Yatkın Yetişen
Adımı Unutma (İmza: Kadın) / Kitap Yorumu

Havva Yaşar
Tefekkür Üzerine Hasbihal

Hayrettin Gönül
Zaferimiz Daha Bir Yaşında!

İbrahim Ethem Gören
Bir Burak bekleniyor!

İlhan Özgür
Türk Eri

Kaşif Meriçli
Kaşif Meriçli: Little Fugitive

Mahmut Ferhat Alptekin
Demokratik Sol

Mecbure İnal Vela
Çizdim, oynamıyorum!

Mehmet Aydın
Ömer Faruk Kaya: Sus ve Bana Aşkı Anlat

Merve Güney
Güneşin Kızı Biterken

Meryem Seyda Parlak
Psikoloji’ye (Ruh Bilimine) Olan İhtiyaç

Muharrem Dere
Doğu, Batı. Dost, Düşman! Kime Göre?

Murat Ginlik
Kısacık ve Çok Uzun Bir Hikâye

Murat Şaşzade
Küçük Tuhaflıklar

Mustafa Gündoğdu
Ölüm Var...

Nagihan Örsel
Sadece SEN!

Nazan Arısoy
Yağmur'un Aşka Teslim Oluşu

Necati Dilek
Uğruna Şiirler Yazılan Kadın

Necdet Bayraktaroğlu
Büyük Türk Devlet Adamı Timurhan'ın Hayatı, Vasiyeti ve Yasası olan Tüzükat-ı Timur

Nermin Güday Kaçar
Asker Yolu Beklerim

Nurcan Dağ
Yalancı Pollyanna Kitap İncelemesi

Nurhan Işkın
Dedemin Saati

Nurittin Günay
Babamın Jübilesi

Özlem Akşit
Selamlaşma Geleneğinin Toplum ve Gençliğimiz İçin Anlam ve Önemi

Pakize Şeyma Kandemir
Salgının Yeni Yazarları 1

Selahattin Doğan
İyilikde İnatlaşmak

Şükran Pınarcan
Duran Çetin Cüneyt kitabı yorumu

Turan Yalçın
Çay Felsefesi

Yasemin Ilgın
Yasemin Ilgın: Hayallerim

Zeynep Didem Gezgin
Merhamet