• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
Tasarım & Yazılım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Mamurjon Akhmatjonov İle Röportaj
05/12/2016
  
 
Tokat 4. Kültür ve Sanat Günlerine katılan Özbekistanlı Üniversite Öğrencisi Mamurjon Akhmatjonov: "Tokat’ta beni en çok etkileyen şey Tokat insanlarının Orta Asya Türkleri gibi yaşaması ve hala kültürlerini büyük ölçüde muhafaza edebilmiş olmalarıdır"
 
Soru: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Hangi okullarda okudunuz bugüne kadar?
 
Mamurjon Akhmatjonov: Ben Mamurjon Akhmatjonov 14 Haziran 1993 Özbekistan doğumluyum. İlk ve orta öğretimimi kendi şehrimde tamamladıktan sonar Özbekistan’ın Fergana vilayetinde bulunan Margilan Bank Collage de okudum. Collage sonrası yüksek öğretim için Türkiye’ye geldim ve şimdi İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü 3. sınıf talebesiyim.
 
Soru: Tokat'ta Kültür sanat günlerine nasıl davet aldınız? Davet edilince nasıl bir duygu yaşadınız? 
 
Mamurjon Akhmatjonov: Türkiye’de geçirdiğim dört senem boyunca Türkiye'nin çeşitli şehirlerine gitme fırsatım olmuştu fakat şimdiye kadar Tokat’a gitmek nasip olmamıştı. Özbekistan asıllı Ankara’da Kültür Bakanlığında çalışan bir abimizin daveti üzerine Tokat Kültür ve Sanat günlerine katılma fırsatı buldum, çok sevinmiştim çünkü Türkiye’nin yine bir eşsiz kültür kokan bir mekânında bulunma fırsatı yakalamıştım.
 
Soru: Almus, Niksar, Çevreli ve Tokat merkezde gezdiniz. Tokat’ı nasıl buldunuz?
 
Mamurjon Akhmatjonov: Tokat şehir merkezinde bulunan tarihi yerler ve müzeler, Almus’un sıcakkanlı ve misafirperver insanları ve Niksar’ın güzel manzaralı mekanlarını beni çok etkilediğini ve hatıra olarak bir ömür kalbimde kalacağını söyleyebilirim.
 
Soru: Tokat'ın en çok hangi yönleri sizi etkiledi?
 
Mamurjon Akhmatjonov: Tokat’ın birçok özellikleri insana cazip gelmesi muhtemeldir. Beni en çok etkileyen şey Tokat insanlarının Orta Asya Türkleri gibi yaşaması ve hala kültürlerini büyük ölçüde muhafaza edebilmiş olmalarıdır. 
 
Soru: Tokat’ın kültür ve sanat yönünden gelişimini nasıl buldunuz? 
 
Mamurjon Akhmatjonov: Tokat'ta bulunduğum günlerde birçok Tokatlı insanlar, şairler, ozanlarla tanışma imkânı buldum ve bu beni inanılmaz mutlu etti. Tokat’ın zengin kültürü ve sanatı büyük ölçüde muhafaza edilmiş olsa da bunların genç nesillere aktarılması ve bu kültürün gerekirse zenginleştirilmesi yönünde faaliyetler yapılması önemli olduğunu düşünüyorum.
 
Soru: Tokat tarih açısından zengin bir yer, turizm açısından da bunları nasıl tanıtabilir sizce? 
 
Mamurjon Akhmatjonov: Tokat’ın tarihi ve kültürel açıdan zengin bir yer olduğunu bütün Türkiye’ye gerekirse akraba topluluklarına gösterme açısından turizmin gelişmesi çok önemlidir. Bunu yapmak içinde eylül ayında Tokat’ta gerçekleştirilen Kültür ve Sanat günleri gibi kültürel faaliyetlerin sıkça yapılması gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu etkinlikte on altı farklı ülkeden gelen misafirler Tokat halkıyla kültürel alış veriş de bulunmuşlar ve bu misafirler kendi ülkelerine döndükleri zaman ister istemez Tokat’ta yaşadıkları kültürel atmosferi kendileriyle taşıyacaklardır.
 
Soru: Tokat’ta karşılaştığınız olumsuzluklar neler?
 
Mamurjon Akhmatjonov: Yukarıda bahsettiğim gibi Tokat’ta geçirdiğim günleri unutmam mümkün değildir. Çünkü burada gördüğüm yerler tanıştığım insanlar bana gerçek Anadolu hayatını anlatmıştır. Bu güzelliklerin içinde olumsuz gördüğüm pek çok şey bulunmamaktadır. Fakat Tokat’ın zengin kültürünü Tokat gençlerine aktarılması ve bu kültürün gençler tarafından yaşatılmasının sağlanması Tokat kültürünün daha da zenginleşeceği kanaatindeyim.   
 
Çok güzel bir röportaj oldu inşallah en kısa zamanda tekrar Tokat'a gelmeniz nasip olur. 


751 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Burak Kılıçaslan ile Röportaj - 30/03/2020
İyi yazmak, çok okumaktan geçer. Bellek ne kadar çok dolarsa, o kadar fikir üretir ve kalem erbabının kalemi bir o kadar verimli ve kuvvetli olur.
Ahmet Bilgehan Arıkan ile Röportaj - 30/03/2020
Siz de "Umut Adına Martı Olmak" isterseniz bize tanıtımlarda destek olabilirsiniz.”
Erhan Gök İle Röportaj - 06/05/2017
Bence inançlı olan hikâyesine, hayal gücüne güvenen herkes kitap çıkarmıştır. Veya bunun hazırlığındadır.
Ünal Kar İle Röportaj - 06/05/2017
Tokat yakın zamanda kültür ve sanat alanında marka şehir olarak tüm dünyanın hafızasında yer edecektir.
Cemal Kutay Kahraman İle Röportaj - 03/02/2017
"Milli sporcu olmam bana çok şey kattı. Kendime olan güvenimi kazanmamda etkili oldu.”
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj - 29/12/2016
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj
İşaret Dili Tercümanı Faruk Bilge ile Röportaj - 18/11/2016
İşaret Dili tercümanı Faruk Bilge: "Öğretmenler işaret dilini iyi bilerek üniversitede okula atanmalı"
Erdem Öncül ile Röportaj - 03/11/2016
Erdem Öncül ile Röportaj
Ali Özkanlı ile Röportaj - 12/10/2016
"Öğretmen, kendisine, ailesine ve topluma örnek olmalı, bilgi ve tecrübesiyle onları aydınlatan bir güneş gibi olmalıdır."
 Devamı