• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kitapkonagi
Tasarım & Yazılım
Takvim
Site Haritası
Turan Yalçın
Engelli Azimli Olmalı
13/06/2016

Sevgili engelli dostum,
         
Oğluma, kızıma, dostlarıma, genç yönetici dostlarıma ve kişisel gelişim sevdalısı dostlara üniversite adaylarına, üniversitelilere mektuplar yazdım senelerden beri. İsteyen okudu geçti. İsteyen gerçekten okuyarak faydalandı ve üzerinde düşündü. Uygulayabileceklerini uyguladı. Kimisi bununla da yetinmedi bu mektupları sosyal medyada paylaştı. Ben de bunları gazete sayfalarında paylaştım. Bloglarımda paylaştım. Halen de yazmaya devam ediyorum bu mektupları. Arkadaşlarımız ve yayınevleri bunları kitap yapmamı da istiyorlar. Zamanı gelince bunlarda olacak inşallah.
           
Sevgili engelli kardeşim,
           
Engelli dostu bir yayınevi “Herkese mektup yazıyorsun, engelli dostlarına da mektup yazsana, bizlerde kitap yapalım" deyince bize düşen de, hemen harekete geçerek bu mektupları engelli dostlarımın okuyarak, uygulayarak, üzerinde düşünerek, uygulayarak, faydalanırlar düşüncesiyle mektupları yazmaya başlamak oldu. Bu mektuplarımız özelde engellilere yazılmış gibi görünse de aslında okuyarak faydalanacak engelli yakınlarına başta olmak üzere herkese yazıldı. Yani “Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az” misali. Bunu “Kızım sana söylerim, gelinim sen anla” olarak da anlayabilirsin. Yani “Bu mektupları engelli kardeşlerime yazdım ama asıl mesajım engelli olmadığını sananlara” olarak anlayabiliriz.  
             
Sevgili engelli kardeşim,
            
Bir engelli olarak şuna inanıyorum ki, engelli olanlar engelli olmayanlara nazaran daha çok çalışarak daha çok gayret etmek zorundalar. Ne kadar çalışırlarsa o kadar kazançlı olurlar maddi ve manevi olarak. Sağlamlara nazaran iki kat fazla çalışan engelli bir kardeşimiz mutlaka mükâfatını addi ya de manevi olarak er ya de geç iki misli hatta daha fazlası ile alacaktır. Bunu ilk başta fark edemese de insan sonradan mutlaka görebiliyor.
         
Sevgili engelli kardeşim,
               
Bir zamanlar bende arkadaşlara uyarak fazla kitap okumazdım. Bir gün başarısızlıkların canıma tak ettiği zamanda uzun uzun düşündüm. Okumayı seviyordum ama okumaya zaman ayıramıyordum. Okumaya zaman ayırırsam başarımın artacağına inanarak okumaya zaman ayırmaya başladım. Okudukça başarımın yavaş yavaş arttığını görünce hayret edeceğim sonuçlar elde ettim. Belki, çok büyük makamlar elde edemedim ama manevi makamlar beni her zaman mutlu etti. O zamandan bu yana okuyorum ve okumayanlara nazaran olayları daha iyi anlamanın ve mantıklı düşünmenin mutluluğunu yaşıyorum.
           
Değerli engelli kardeşim,
           
Okuduklarımızdan veya çalışmalarımızdan hemen netice alamayız ama sabırla çalışırsak bir süre sonra okuduklarımızı anladığımızı ve okuduklarımızı doğru anladığımızda mantıklı düşünmeye başladığımızı görürüz. Olaylara “okuyorum anlamıyorum” diye düşünmek yerine “Okuyorum anlamıyorum şimdilik ama okumaya devam edersem zamanla anlayacağım. Anladıkça daha çok okuma istediğim olacak” diye düşünerek gayretle okumaya devam etmek lazım. Bir işe başlarken de “o  işi seveceğimizi ve zamanla verimli olacağımızı” düşünerek çalışmaya başlarsak o zaman başarı da bizimle olacak mutlaka. Hayatta başarısızlıkların çoğu olumlu düşünememekten, başaracağımıza tam inanamamaktan, başlangıcı hep ertelemekten ve hemen usanmaktan geçer. Bu ülkede en büyük hizmetlerde bulunmuş olan Ali Fuat Başgil "Üşenme, erteleme, vazgeçme" diyerek konuyu özetlemiştir. Okumayı çalışmayı sevince işin içine bilgi ve sevgimizi de katınca zamanla ne kadar verimli olduğumuzu görerek bizlerde hayret edeceğiz. O yüzden azimle devam etmek lazım.
        
Sevgili engelli kardeşim,
        
Biz çalışmaya gayret ettikçe mutlaka Allah(cc) bize işleri ve kitap okumayı anlamayı olaylaştıracaktır. “Oku” emrini ilk emreden mutlaka okumayı azimle seveni sevecek ve okumaya azimle devam ederse anlamasını ve çalışmasını kolaylaştıracaktır.
       
Sevgili engelli kardeşim,
       
“Azmeden derviş, murada ermiş” veya “Tekkeyi bekleyen böreği yer” “Azimle koruk helva olurmuş” gibi atasözleri azimle çabalayanın sonunda hedefine ulaşacağını anlatır. Bunlar hayatın olumlamaları ve aynı zamanda hayata olumlu bakış açısı ile bakarak, bunun sonucunda da gayretin artması ile engellilere başarı kapılarının açılması ile olur. Ben bunları hayatımda yaşadım. Azimli olmadan önce bende inanmazdım ama azimli olmaya başlayınca insanın daha azimli olası geliyor. Başlangıç güzel ve sabırlı olursa gerisi de gelmeye başlıyor.
       
Değerli engelli kardeşim,
       
Engelli insan mutlaka azimli olmalı. Azimli insanı başta Allah(cc) olmak üzere herkes sever. Sevmeyen varsa da onlar asıl düşünme engelli olan insanlardır. Öyle olmaktan Allah(cc) korusun. Böyle insanlardan engelli uzak kalarak kendilerini seven azimli olmaya ve cesaretli olmaya teşvik eden insanlarla daha sıkı arkadaşlıklar kurarak hayata daha gayretle tutunanlara hayatta güzellikleri sunacaktır mutlaka.
        
Değerli engelli kardeşim,
         
Şunu her zaman söylerim. Engellinin ilk hedefi başkalarına muhtaç olmamak ve ailesini de muhtaç etmemek olmalı. Bu engelli için başarıdır. Eğer engelli yaptıkları ile sadece ailesine değil, aynı zamanda kendi gibi engellilere örnek oluyorsa bu “süper başarı”dır. Engelli azimle gayret ettiği zaman sağlam olanlar bile “Vay adama bak ondaki azim bende olsaydı” diyorsa ben buna “Mega başarı” derim ki. Bu insana dünya karşı dursa başarısını engelleyemez. Onunla alay edenler bile içten içe takdir eder. Takdirini gizler ama kıskançlıklarını engelleyemez. Çünkü kıskançlık gizlenemez sırıtan bir şeydir kıskançlık.
        
Sevgili engelli dostum,
         
Bu mektupla başladığım engelli dostuma mektuplarımı devam ettireceğim. Olur ki okuyan engelliler, engelli yakınları, anlama engelli olmayanlar okuyarak faydalanırlar ve azimleri artar. Azimli olanlar da daha azimli olmak için gayret ederler.
         
Sevgili engelli dostum,
          
Her mektupta Allah(cc) dua edelim ki, azmimiz artsın ve daha güzel şeyleri yapmaya muvaffak olalım. İşte bu mektubun duası. 
         
“Allah’ım, benim ilmimi artır diye dua etmemi beklersin. Ben de insanları okuyarak kitaplar okuyarak ilmimi artırmayı severim. Bundan memnun olduğunu anlarım. Allah’ım benim ilmim yanında azmimi de artır. Beni engelli yaptığın gibi engelleri nasıl aşacağımı da göster. Benim azmimle herkese örnek olmamı sağla. Bu kısa duamı içten candan yaptığımı anla ve azimsiz geçen ömrümüzden, yaptıklarımız yanlışlardan dolayı bizi affet bağışla. Yanlışlarımızı düzeltmemizi ve doğru şeyler yapmamızı nasip eyle. Amin.”


1026 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Burak Kılıçaslan ile Röportaj - 30/03/2020
İyi yazmak, çok okumaktan geçer. Bellek ne kadar çok dolarsa, o kadar fikir üretir ve kalem erbabının kalemi bir o kadar verimli ve kuvvetli olur.
Ahmet Bilgehan Arıkan ile Röportaj - 30/03/2020
Siz de "Umut Adına Martı Olmak" isterseniz bize tanıtımlarda destek olabilirsiniz.”
Erhan Gök İle Röportaj - 06/05/2017
Bence inançlı olan hikâyesine, hayal gücüne güvenen herkes kitap çıkarmıştır. Veya bunun hazırlığındadır.
Ünal Kar İle Röportaj - 06/05/2017
Tokat yakın zamanda kültür ve sanat alanında marka şehir olarak tüm dünyanın hafızasında yer edecektir.
Cemal Kutay Kahraman İle Röportaj - 03/02/2017
"Milli sporcu olmam bana çok şey kattı. Kendime olan güvenimi kazanmamda etkili oldu.”
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj - 29/12/2016
Reneta Sibel Yolak ile Röportaj
Mamurjon Akhmatjonov İle Röportaj - 05/12/2016
Özbekistanlı Üniversite Öğrencisi Mamurjon Akhmatjonov:
İşaret Dili Tercümanı Faruk Bilge ile Röportaj - 18/11/2016
İşaret Dili tercümanı Faruk Bilge: "Öğretmenler işaret dilini iyi bilerek üniversitede okula atanmalı"
Erdem Öncül ile Röportaj - 03/11/2016
Erdem Öncül ile Röportaj
 Devamı